Linia kolejowa nr 36 Ostrołęka – Łapy, dziś z blisko 130-letnią historią, została po raz pierwszy oddana do użytku 27 listopada 1893 r. Wiosną 2000 roku, w Sokołach zawieszono ruch pociągów pasażerskich i towarowych, a dziesięć lat później część torów została rozebrana i sprzedana.
Uroczystość rozpoczął Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowski, który przedstawił historię wieloletnich starań o przywrócenie ruchu kolejowego w Sokołach.
Na pociąg towarowy z Puław czekają - od lat - lokalni dystrybutorzy nawozów i rolnicy. Na składzie blisko 1000 ton - między innymi mocznika i saletry amonowej. Jak mówi Jan Ołdakowski, dystrybutor nawozów z Szepietowa - Tego potrzeba bardzo dużo tutaj, bo rejon jest typowo rolniczy i typowo - ludzie stosują dużo nawozów mineralnych.
Zanim trafią na pola i łąki - przyjadą do magazynów, ale wcześniej trzeba je rozładować. Do tego potrzebna jest stacja towarowa. Najbliższe punkty przeładunkowe - w Szepietowie, Łapach i Czyżewie nie działają z powodu budowy RailBaltiki. - Jedyny rozładunek tutaj w okolicy będzie w Sokołach i z tego się bardzo cieszymy i również nasze firmy, załadunek i rozładunek będą mogły tutaj dokonywać – powiedział Józef Zajkowski wójt gminy Sokoły.
Zyskają na tym nie tylko lokalni przedsiębiorcy, ale też środowisko i drogi. Gdyby jeden taki skład miał przyjechać ciężarówkami - nawozy zajęłyby ponad 40 TIR-ów. To by oznaczało tysiące litrów spalonego paliwa i setki kilometrów niszczonych dróg.
Lokalny rozwój - ma też szersze znaczenie. - Wzrasta atrakcyjność tego regionu i w związku z tym będzie to miało pośrednie oddziaływanie na dochód narodowy. Wszystkim nam tutaj - w obszarze tej kolei będzie się żyło lepiej – uważa prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku.
Remont najbliższych stacji przeładunkowych ma się skończyć za trzy lata, ale i po tym czasie punkt w Sokołach będzie działał. W planach jest jeszcze założenie oświetlenia, co umożliwi rozładunek w nocy i uruchomienie składów osobowych - szynobusów. Zdaniem przedstawiciela Ministerstwa Infrastruktury, po odbudowie torów - utworzenie przejazdów pasażerskich to tylko kwestia czasu.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentu, włodarze miast, gmin i powiatów z województwa podlaskiego, przedsiębiorcy a także przedstawiciele PKP PLK i Grupy Azoty. Powiat Łomżyński reprezentował Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski.
na podstawie https://bialystok.tvp.pl/50188115/nowa-stacja-towarowa-w-sokolach