Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
2°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Reaktywacja Stacji Kolejowej w Sokołach

DATA PUBLIKACJI: 2020-10-07 15:42 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniu 5 października 2020 r. odbyło się uroczyste otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach. Po 20 latach przerwy powraca linia kolejowa z Łap do Ostrołęki - przez Łomżę choć chwilowo pociągi dojadą tylko do Sokół. Jest tam zlokalizowany nowy punkt przeładunkowy, który już służy lokalnym przedsiębiorcom.
5.10.2020 r. Otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach; Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski przemawia stojąc za mównicą

5.10.2020 r. Otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach; Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski przemawia stojąc za mównicą

6
5.10.2020 r. Otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach; uczestnicy wydarzenia 5.10.2020 r. Otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach; Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski przemawia stojąc za mównicą; w tle biało-czerwone flagi 5.10.2020 r. Otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach

Linia kolejowa nr 36 Ostrołęka – Łapy, dziś z blisko 130-letnią historią, została po raz pierwszy oddana do użytku 27 listopada 1893 r.  Wiosną 2000 roku, w Sokołach zawieszono ruch pociągów pasażerskich i towarowych, a dziesięć lat później część torów została rozebrana i sprzedana.

Uroczystość rozpoczął Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowski, który przedstawił historię wieloletnich starań o przywrócenie ruchu kolejowego w Sokołach.

Na pociąg towarowy z Puław czekają - od lat - lokalni dystrybutorzy nawozów i rolnicy. Na składzie blisko 1000 ton - między innymi mocznika i saletry amonowej. Jak mówi Jan Ołdakowski, dystrybutor nawozów z Szepietowa - Tego potrzeba bardzo dużo tutaj, bo rejon jest typowo rolniczy i typowo - ludzie stosują dużo nawozów mineralnych.

Zanim trafią na pola i łąki - przyjadą do magazynów, ale wcześniej trzeba je rozładować. Do tego potrzebna jest stacja towarowa. Najbliższe punkty przeładunkowe - w Szepietowie, Łapach i Czyżewie nie działają z powodu budowy RailBaltiki. - Jedyny rozładunek tutaj w okolicy będzie w Sokołach i z tego się bardzo cieszymy i również nasze firmy, załadunek i rozładunek będą mogły tutaj dokonywać – powiedział Józef Zajkowski wójt gminy Sokoły.

Zyskają na tym nie tylko lokalni przedsiębiorcy, ale też środowisko i drogi. Gdyby jeden taki skład miał przyjechać ciężarówkami - nawozy zajęłyby ponad 40 TIR-ów. To by oznaczało tysiące litrów spalonego paliwa i setki kilometrów niszczonych dróg.

Lokalny rozwój - ma też szersze znaczenie. - Wzrasta atrakcyjność tego regionu i w związku z tym będzie to miało pośrednie oddziaływanie na dochód narodowy. Wszystkim nam tutaj - w obszarze tej kolei będzie się żyło lepiej – uważa prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku.

Remont najbliższych stacji przeładunkowych ma się skończyć za trzy lata, ale i po tym czasie punkt w Sokołach będzie działał. W planach jest jeszcze założenie oświetlenia, co umożliwi rozładunek w nocy i uruchomienie składów osobowych - szynobusów. Zdaniem przedstawiciela Ministerstwa Infrastruktury, po odbudowie torów - utworzenie przejazdów pasażerskich to tylko kwestia czasu.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentu, włodarze miast, gmin i powiatów z województwa podlaskiego, przedsiębiorcy a także przedstawiciele PKP PLK i Grupy Azoty. Powiat Łomżyński reprezentował Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski.

na podstawie https://bialystok.tvp.pl/50188115/nowa-stacja-towarowa-w-sokolach

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej