Posłów, przedstawicieli rządu, IPN-u, samorządowców wszystkich szczebli, służby mundurowe, organizacje pozarządowe, zaproszonych gości, mieszkańców okolicznych miejscowości, uczniów zgromadził bohater kurpiowski Stach Konwa, pochowany - jak głosi tradycja - właśnie w tym miejscu w 1733 roku i etnograf - piewca Kurpiów i narodowego patriotyzmu - Adam Chętnik, który postawił temu pierwszemu w 1922 roku pomnik w kształcie braci leśnej.
W tym miejscu odbyło się poświęcenie nowego pomnika, który otrzymał nowy potężny pień, odrestaurowano też figurkę Chrystusa Frasobliwego uszkodzoną przez wandali, piękny oryginalny krzyż i daszek.
Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys powierzył uczniom obowiązek kultywowania historii tego miejsca i opieki nad nim. Uczniowie podczas uroczystości byli ubrani w tradycyjne kurpiowskie stroje.
Mszę Św. sprawował ks. kan. Marian Mieczkowski - proboszcz parafii katedralnej, który podkreślił bohaterstwo Kurpiów i ich wielki wkład w walki narodowo-wyzwoleńcze.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska w swoim wystąpieniu nawiązała do obchodzonego tej niedzieli w KK Dnia Środków Społecznego Przekazu, z okazji którego Papież Franciszek wystosował list, w którym napisał m.in. że "człowiek jest bytem opowiadającym". Za snucie pięknej opowieści o bohaterstwie i patriotyzmie mieszkańców tej ziemi Pani Starosta podziękowała organizatorom: Wójtowi Gminy Łomża Piotrowi Kłys, Wiceprezesowi Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Józefowi Babiel, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Łomża Dariuszowi Godlewskiemu, jak też Naczelnikowi Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN dr hab. Krzysztofaowi Sychowicz, Wnukowi Adama Chętnika - Jackowi Chętnik, który przypomniał, a nawet pokazał na oryginalnych fotografiach, że wydarzenia z 1922 roku miały dużo szerszy wymiar - wymiar wiecu narodowo-patriotycznego.