Lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Akcja Narodowego Czytania jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku i ma na celu promowanie rodzimej literatury, by ta funkcjonowała w szerszym wymiarze w życiu społecznym Polaków. W akcji biorą udział przedstawiciele różnych środowisk. Można powiedzieć, że jest już tradycją, iż samorządowcy również promują literaturę.
W postać tytułowej bohaterki wcieliła się też Wicestarosta Maria Dziekońska, która wspólnie z Wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Wawrzyńcem Kłosińskim, jako Pustelnikiem, odtworzyła scenę 3 z aktu III.
"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Fragmenty „Balladyny“ Juliusza Słowackiego czytali m.in. Poseł RP Lech Antoni Kołakowski, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Zastępca Prezydenta Andrzej Garlicki, Przewodnicząca Rady Miasta Łomża Alicja Konopka, przedstawiciele różnych instytucji, uczelni, dziennikarze, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie łomżyńskich szkół a także aktorzy Teatr Lalki i Aktora w Łomży i mieszkańcy. Wydarzeniu towarzyszyła muzyka z łomżyńskiego spektaklu, autorstwa Bogdana Szczepańskiego. Scenografię zaś przygotował Teatr Lalki i Aktora w Łomży.