W sobotę wygłoszonych zostało kilka interesujących wykładów na temat ryb, płazów i bezkręgowców wodnych. Pierwsza prelekcja autorstwa Teresy Grużewskiej (Muzeum Przyrody w Drozdowie) dotyczyła stosowania roślin lądowych w akwarystyce. Julia Stojak (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) omówiła płazy jako niedocenioną gromadę zwierząt. Podczas swojego wystąpienia Robert Kiercul zaprezentował projekt dotyczący współpracy Sekcji Akwariusze z dziećmi i młodzieżą w ramach promocji i rozwoju akwarystyki w szkołach oraz placówkach oświatowo-wychowawczych leżących na terenie naszego kraju. Omówił również wszelkie formy współpracy białostockich akwarystów z osobami z niepełnosprawnością. Mariusz Sachmaciński (Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi) wygłosił prelekcje na temat Doliny Narwi oraz zwierząt i roślin w niej występujących.
Uczestnicy Dni Akwarystyki udali się na wycieczkę do Nowogrodu i Szablaka, gdzie znajdują się nadnarwiańskie schrony wojenne z 1939 roku. Podczas wyprawy Mariusz Sachmaciński opowiedział gościom o walkach jakie toczyły się na tych terenach w czasie Kampanii Wrześniowej. Uczestnicy wyprawy zapoznali się z walorami przyrodniczymi i historycznymi naszego regionu. Wysłuchali wielu ciekawych opowieści na temat Kurpiowszczyzny oraz północno-wschodniego Mazowsza.
Po wycieczce wygłoszona została kolejna prelekcja. Wystąpienie autorstwa Oliwii Gałek, Rafała Frankowskiego, dra Witolda Strużyńskiego (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) dotyczyło inwazyjnego małża Corbicula fluminea występującego w polskich wodach.
Po wystąpieniu zorganizowany został panel dyskusyjny, na którym poruszono kwestie związane z funkcjonowaniem polskiej akwarystyki. W czasie dyskusji rozmówcy zgłaszali swoje sugestie odnośnie kalendarza imprez akwarystycznych na rok 2020.
Wieczorem w parku muzealnym odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku. Jednym z jego elementów był występ Kapeli Kurpiowskiej z Łomży. W czasie koncertu pod fachowym okiem muzyków goście mogli tańczyć, śpiewać, czy oglądać instrumenty muzyczne z regionu.
W niedziele odbyły się kolejne prelekcje. Jacek Amrożkiewicz (Gupikowa Laguna) zaprezentował różne sposoby przeciwdziałania chorobom ryb akwariowych. Rafał Maciaszek (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) omówił inwazyjne gatunki raków występujących w Polsce. Pelegent opowiedział również rybach egzotycznych pływających w warszawskich zbiorniach wodnych, do których wpuszczone zostały w wyniku nieprzemyślanych działań akwarystów. Dr Paweł Czapczyk (Magazyn Akwarium) zaprezentował książkę swego autorstwa pt. „Terrarium. Największe polskie kompendium terrarystyczne. Zwierzęta, rośliny, wyposażenie i aranżacje”. Rafał Szuplewski (TROPICAL Tadeusz Ogrodnik) omówił stosowanie probiotyków w codziennej hodowli ryb akwariowych. Marcin Rydzewski (Muzeum Przyrody w Drozdowie) opowiedział o swojej wizycie w Litewskim Domu Morza w Kłajpedzie.
W godzinach popołudniowych odbył się konkurs wiedzy akwarystycznej. Nagrody konkursowe ufundowały firmy z branży zoologicznej. Uczestnicy konkursu hojnie obdarowani zostali urządzeniami i preparatami akwarystycznymi tj. filtry, grzałki, pokarmy, nawozy, witaminy.
Jak co roku „XI Ogólnopolskim Dniom Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie” towarzyszyła czasowa wystawa akwarystyczno-terrarystyczna. Forum Arowana.pl zaprezentowało stoisko z płaskobokami. Lódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów przygotowało wystawę z żółwiem żółtolicym i pająkami. Forum Akwariumonline.pl wystawiło paludaria z bojownikami oraz akwaria z wężogłowami. Sekcja Akwariusze zaaranżowała zbiornik, w którym podziwiać można było różne gatunki ryb karpiowatych z Azji.. Forum Wawarium przygotowało stoisko z akwarium w stylu retro, starymi czasopismami oraz sprzętem akwariowym. Leszek Boczkowski wystawił żółwia północnoamerykańskiego Sternotherus minor minor. Na wystawie zobaczyć można było też inwazyjne gatunki małży żyjących w polskich wodach tj: szczeżuja chińska, Corbicula flumine. Na stoisku TROPICAL Tadeusz Ogrodnik zaprezentowana została oferta handlowa firmy ze szczególnym uwzględnieniem pokarmów dla ryb akwariowych.
Muzeum Przyrody w Drozdowie podczas XI edycji Dni Akwarystyki gościło liczne grono akwarystów i miłośników przyrody z różnych regionów Polski. Byli wśród nich przedstawiciele uczelni wyższych, stowarzyszeń i forów akwarystycznych oraz firm z branży akwarystycznej. Nasza placówka również uczestniczy w tego rodzaju imprezach akwarystycznych organizowanych na terenie naszego kraju.
Kolejna, XII edycja Ogólnopolskich Dni Akwarystki w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbędzie się w październiku przyszłego roku.
Zapraszamy!