Z bogatego życiorysu rodu Lutosławskich na szczególną uwagę zasługują działania Wincentego Lutosławskiego i jego pierwszej żony, pochodzącej z Hiszpanii Sofii Casanova. Ich wspólne życie można podzielić na kila okresów. Jednym z nich jest tak zwany okres krakowski. Dom Lutosławskich odwiedzali wówczas przedstawiciele świata polityki ale także kultury i sztuki. To choćby Roman Dmowski, z którym połączyła Lutosławskich dozgonna przyjaźń ale też Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Władysław Reymont.
To był moment przełomowy, chodzi o początek XX wieku i o koncepcję wszechpolskości jeżeli chodzi na przykład o Ligę Narodową. W ognisku tych myśli byli Lutosławscy a ich salonik, zwany hiszpanką, gromadził bardzo wiele wybitnych postaci – mówi Marcin Rydzewski z Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Sofia i Wincenty Lutosławscy,z należytą sobie starannością, dbali również o najbliższe otoczenie a w samym Drozdowie pod Łomżą założyli tak zwaną ochronkę czyli ówczesne przedszkole wraz ze żłobkiem. Nie była tam tylko zwykła opieka nad dziećmi. W ochronce prowadzone były na przykład zajęcia z języka polskiego czy religii, a także z rękodzieła ludowego.
Zbiór pamiątek i eksponatów dotyczących rodziny Lutosławskich możemy obejrzeć w Muzeum Przyrody w Drozdowie, które mieści się w Dworku Lutosławskich.
Zapraszamy do wysłuchania adudycji:
https://soundcloud.com/wzasiegu
Audycja zrealizowana w ramach realizacji projektu pt. "LUTOSŁAWSCY - nietuzinkowe osobowości - polskie serca, światowe umysły". Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministarstwo Spraw zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2019".
Materiał wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagrnicznych RP.