Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

„Europejski mariaż Sofii i Wincenta Lutosławskich”

DATA PUBLIKACJI: 2019-09-23 15:34 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Zapraszamy do wysłuchania audycji radiowej pt. „Europejski mariaż Sofii i Wincenta Lutosławskich”. Profesor filozofii ur. w podłomżyńskim Drozdowie oraz jego żona Sofia Eguia Casanova, hiszpańska pisarka i poetka stworzyli związek oparty na poszanowaniu osobistych wartości, wnosząc do rodzinnego ogniska domowego narodowe tradycje, wśród których szczególnego znaczenia nabrały sobremesa zaczerpnięte wprost z tradycji półwyspu iberyjskiego. Oznaczały czas po posiłku spędzony na rozmowie z rodziną. Dla Wincentego i Sofii, łaknących kontaktu ze światem polskiej kultury narodowej, stały się one przestrzenią spotkań w szerszym gronie – nazywane salonem hiszpańskim. O nim oraz o wkładzie Wincentego i Sofii w zbliżenie społeczne na ziemiach polskich, a także promocję sprawy polskiej w Hiszpanii i nie tylko, rozmawiali Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Marcin Rydzewski, kustosz historii Muzeum Przyrody w Drozdowie.



Zdjęcie

2

Z bogatego życiorysu rodu Lutosławskich na szczególną uwagę zasługują działania Wincentego Lutosławskiego i jego pierwszej żony, pochodzącej z Hiszpanii Sofii Casanova. Ich wspólne życie można podzielić na kila okresów. Jednym z nich jest tak zwany okres krakowski. Dom Lutosławskich odwiedzali wówczas przedstawiciele świata polityki ale także kultury i sztuki. To choćby Roman Dmowski, z którym połączyła Lutosławskich dozgonna przyjaźń ale też Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Władysław Reymont.

To był moment przełomowy, chodzi o początek XX wieku i o koncepcję wszechpolskości jeżeli chodzi na przykład o Ligę Narodową. W ognisku tych myśli byli Lutosławscy a ich salonik, zwany hiszpanką, gromadził bardzo wiele wybitnych postaci – mówi Marcin Rydzewski z Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Sofia i Wincenty Lutosławscy,z należytą sobie starannością, dbali również o najbliższe otoczenie a w samym Drozdowie pod Łomżą założyli tak zwaną ochronkę czyli ówczesne przedszkole wraz ze żłobkiem. Nie była tam tylko zwykła opieka nad dziećmi. W ochronce prowadzone były na przykład zajęcia z języka polskiego czy religii, a także z rękodzieła ludowego.

Zbiór pamiątek i eksponatów dotyczących rodziny Lutosławskich możemy obejrzeć w Muzeum Przyrody w Drozdowie, które mieści się w Dworku Lutosławskich.

Zapraszamy do wysłuchania adudycji:

https://soundcloud.com/wzasiegu

 

Audycja zrealizowana w ramach realizacji projektu pt. "LUTOSŁAWSCY - nietuzinkowe osobowości - polskie serca, światowe umysły". Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministarstwo Spraw zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2019".

Materiał wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagrnicznych RP.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej