Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Podsumowanie wizyty delegacji Powiatu Dingolfing-Landau na terenie powiatu łomżyńskiego

DATA PUBLIKACJI: 2004-08-18 14:20 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
W dniach 11-16 sierpnia 2004 roku na terenie powiatu łomżyńskiego przebywała oficjalna delegacja Powiatu Dingolfing-Landau z Bawarii. Tegoroczna wizyta miała szczególny charakter. W tym roku przypada bowiem 5-rocznica współpracy między powiatami, która została zapoczątkowana podpisaniem wspólnego porozumienia w 1999 roku.
Zdjęcie

42
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Głównym punktem spotkania samorządowców z obu powiatów było podsumowanie dotychczasowych efektów współpracy. Miało temu służyć m.in. seminarium pt: „Powiat Łomżyński w tworzeniu wizji zjednoczonej Europy – nowe wyzwania w obliczu 5-lecia współpracy z bawarskimi samorządowcami”. W seminarium oprócz delegacji niemieckiej uczestniczyli władze oraz radni powiatu łomżyńskiego, Wójtowie i Burmistrzowie z terenu powiatu a także lokalni przedsiębiorcy. W seminarium uczestniczył również Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek, który od momentu podpisania porozumienia jest patronem i gorącym orędownikiem współpracy międzynarodowej. Podczas seminarium Starostwo Powiatowe w Łomży zaprezentowało broszurę w języku polskim i niemieckim podsumowującą dotychczasowe efekty współpracy. Przedstawiona została także prezentacja multimedialna upamiętniająca spotkania przedstawicieli obu powiatów. Seminarium poprzedził występ Zespołu Rodzinnego rodziny Lewiarzy z Pątnicy, który z sukcesami promuje powiat łomżyński w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych.

Tradycyjnie podczas pobytu delegacja niemiecka spotykała się z lokalnymi przedsiębiorcami. Zwiedziła m.in. jeden z największych zakładów z branży rolno-spożywczej - Spółdzielnię Mleczarską „Mlekowita” w Wysokiem Mazowieckiem. Oprócz potentatów produkcyjnych Ziemi Łomżyńskiej delegacja odwiedziła także mniejsze zakłady. Powiat Łomżyński szczególny nacisk kładzie na promocję małych i średnich przedsiębiorstw łomżyńskich z naszego terenu. I temu służyła m.in. wizyta w łomżyńskiej firmie „Fargotex” - jednym z czołowych importerów tkanin meblowych w kraju. Goście poznali także produkty Zakładu Produkcji Elementów Budowlanych i Kruszywa – MJ Jedwabne.

Nieodłącznym elementem promocyjnym Ziemi Łomżyńskiej w trakcie każdej wizyty niemieckich przyjaciół jest wyeksponowanie najciekawszych miejsc pod względem turystycznym. Podczas tegorocznej wizyty goście zwiedzili siedzibę Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu, gdzie podczas prezentacji multimedialnej poznali najbardziej urokliwe strony bogactwa środowiska naturalnego. Przejazd w otulinie parku przez typowe wioski nadbiebrzańskie powiązany był ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc pod względem ornitologicznym. Goście z wieży widokowej wypatrywali łosia, poznali również ciekawostki z życia ptaków i zwierząt. Zwięczeniem pobytu w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego był wspólny spływ łodziami Biebrzą wpadającą do Narwi aż do miejscowości Wizna.

Integracja Europejska była bodźcem zorganizowania wspólnego wyjazdu samorządowców z obu powiatów do Wilna. Dwudniowy pobyt na Litwie pozwolił na poznanie warunków życia nowych krajów członkowskich UE, a przede wszystkim poznanie kultury i historii narodów: polskiego i litewskiego w trudnych czasach kształtowania państwowości w Europie.

Podsumowaniem 5-letniej współpracy Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing-Landau będzie poświęcona tegoroczna wizyta samorządowców z naszego terenu w Bawarii, która planowana jest w dniach 3-10 października 2004 roku.

Tradycyjnie podczas corocznych spotkań odbywają się rozmowy dwustronne władz obu powiatów. W trakcie obecnej wizyty Starosta Łomżyński – Wojciech Kubrak oraz Starosta Powiatu Dingolfing-Landau – Heinrich Trapp zwrócili szczególną uwagę na kontynuację wymiany młodzieży, która trwa już od początku współpracy. Dotychczasową wymianę młodzieży Starostowie postanowili rozszerzyć o praktyki rozpoczęte w roku bieżącym na terenie Bawarii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Podczas rozmów ustalono, iż w roku 2005 nie będzie oficjalnej wizyty delegacji niemieckiej, a jedynie przyjazd grupy turystycznej do Polski z kilkudniowym pobytem na terenie powiatu łomżyńskiego. Wraz z grupą turystyczną przyjadą do Łomży przedstawiciele samorządu powiatowego z Dingolfing-Landau ze Starostą na czele. Władze powiatu łomżyńskiego otrzymały także zaproszenie do przyjazdu do Bawarii w 2005 roku na jubileuszowe uroczystości związane z zaślubinami Króla Dolnobawarskiego Jerzego Bogatego z Jadwigą córką polskiego Króla Kazimierza Jagielończyka. W przyszłym roku przypada 530 rocznica tych uroczystości w Landshut, które skalą przypominają największą średniowieczną imprezę na świecie. Przewidywane jest aktywne uczestnictwo kulturowe powiatu łomżyńskiego w przedmiotowych obchodach z udziałem Regionalnego Ośrodka Kultury w Zbójnej.

Zdjęcia z pobytu: