Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
23°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Łomżyńskie Narodowe Czytanie "Balladyny"

DATA PUBLIKACJI: 2020-09-07 13:56 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W sobotnie przedpołudnie 5 września 2020 r. przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży odbyła się łomżyńska edycja Narodowego Czytania 2020.
Zdjęcie

24
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Akcja Narodowego Czytania jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku i ma na celu promowanie rodzimej literatury, by ta funkcjonowała w szerszym wymiarze w życiu społecznym Polaków. W akcji biorą udział przedstawiciele różnych środowisk. Można powiedzieć, że jest już tradycją, iż samorządowcy również promują literaturę.

W postać tytułowej bohaterki wcieliła się też Wicestarosta Maria Dziekońska, która wspólnie z Wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Wawrzyńcem Kłosińskim, jako Pustelnikiem, odtworzyła scenę 3 z aktu III.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Fragmenty „Balladyny“ Juliusza Słowackiego czytali m.in. Poseł RP Lech Antoni Kołakowski, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Zastępca Prezydenta Andrzej Garlicki, Przewodnicząca Rady Miasta Łomża Alicja Konopka,  przedstawiciele różnych instytucji, uczelni, dziennikarze, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie łomżyńskich szkół a także aktorzy Teatr Lalki i Aktora w Łomży i mieszkańcy. Wydarzeniu towarzyszyła muzyka z łomżyńskiego spektaklu, autorstwa Bogdana Szczepańskiego. Scenografię zaś przygotował Teatr Lalki i Aktora w Łomży.

190916031417.jpg

XXVII FESTIWAL MUZYCZNE DNI DROZDOWO – ŁOMŻA 24 lipca – 2 sierpnia 2020

lip 14, 2020
Czytaj więcej

Rządowe wsparcie dla naszego samorządu!

wrz 03, 2020
Czytaj więcej

Nabór wniosków o Stypendium Starosty Łomżyńskiego na rok szkolny 2020/2021

wrz 03, 2020
Czytaj więcej

100. rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II, Świętego Kościoła katolickiego

maj 18, 2020
Czytaj więcej