Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
21°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

100. rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II, Świętego Kościoła katolickiego

DATA PUBLIKACJI: 2020-05-18 14:17 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
18 maja 2020 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, Świętego Kościoła katolickiego, genialnego intelektualisty, który wniósł wielki wkład w kształt Kościoła powszechnego. Od setek lat był pierwszym Papieżem nie - Włochem, pierwszym Papieżem-Polakiem.
Zdjęcie

9
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Ten humanista i myśliciel żył bogatym życiem duchowym, ale i głębokim życiem intelektualnym. Był mistykiem, teologiem  i poetą wrażliwym na człowieka -  tworzył teologię ludzkiej miłości.

W jego przekazie na pierwszy plan wysuwał …ostrość widzenia godności człowieka i roli rodziny oraz problemów sprawiedliwości społecznej. Był papieżem dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego.

Papieżem wyjątkowym - rzeczowym, skromnym, słynącym z poczucia humoru,  zapatrzonym w to, czego szukał. A szukał prawdy. Prawdy pojmowanej jako najwyższa wartość. Takiej, która pomogłaby  ludziom i Polakom w Polsce żyć i odnaleźć siebie. Wierzył, że człowiek jest powołany do przekraczania samego siebie.

Jako duchowy przywódca, wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej dając nadzwyczajne świadectwo świętości. Bieg historii ukierunkował w bardziej ludzką stronę.           

Był największym  ewangelizatorem, XX wieku.

Pielgrzymował do 132 państw i przeszło 900 miejscowości. Pierwszy papież-pielgrzym, który „40-krotnie okrążył Ziemię”, by móc spotkać się z każdym człowiekiem spragnionym miłości, szacunku i pokoju. W trakcie pielgrzymki w 1991 roku Papież  z apostolską wizytą gościł w Łomży, 4 i 5 czerwca. Ojciec Święty przybył z hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". Wielu z nas doskonale pamięta klimat i duchowość tych wspaniałych dni.

Papież Jana Pawła II był i jest wielkim darem dla Łomżan, narodu polskiego i Kościoła w Polsce i na świecie. Wszyscy zostaliśmy tym darem ubogaceni. Jan Paweł II nadal inspiruje Kościół. Inspirują nas jego słowa, pisma, gesty, jego styl służby, Inspiruje nas jego zawierzenie bez reszty. Jego nauczanie jest wciąż aktualne. Utwierdza wiarę, umacnia nadzieję, podtrzymuje na duchu. Wskazania, które pozostawił mogą stanowić pomoc w przezwyciężaniu wyzwań współczesnego świata i problemów dnia codziennego.

Święty Papież Jan Paweł II był i nadal pozostaje naszym przewodnikiem, przyjacielem i orędownikiem.

Jednocząc się z całą społecznością władze samorządowe Powiatu Łomżyńskiego – Lech Marek Szabłowski – Starosta Łomżyński i Maria Dziekońska – Wicestarosta Łomżyński oddając hołd Osobie i dziełu Świętego złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

O życiu Świętego Papieża Jana Pawła II powstało wiele biografii, opracowań. Sylwetkę Wielkiego Syna Narodu Polskiego  przybliża też Diecezja Krakowska, w której pełnił funkcję  arcybiskupa metropolity krakowskiego  -  https://diecezja.pl/100-lecie/

190916031417.jpg

XXVII FESTIWAL MUZYCZNE DNI DROZDOWO – ŁOMŻA 24 lipca – 2 sierpnia 2020

lip 14, 2020
Czytaj więcej

Rządowe wsparcie dla naszego samorządu!

wrz 03, 2020
Czytaj więcej

Nabór wniosków o Stypendium Starosty Łomżyńskiego na rok szkolny 2020/2021

wrz 03, 2020
Czytaj więcej

100. rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II, Świętego Kościoła katolickiego

maj 18, 2020
Czytaj więcej