Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
24°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Moje rękodzieło, moja pasja…

DATA PUBLIKACJI: 2020-01-29 10:19 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Wymowny tytuł oddający sedno podziwianych prac, skupił pod swoim szyldem wysiłki kobiet mieszkających "na miejscu" - w Drozdowie i w przyległym Niewodowie. Na otwarcie wystawy przybyli liczni goście, którzy napawali oczy widokami kunsztownych wytworów ich pracy.

24
Stefania Święckowska Grażyna Pusz Sylwia Ksepka Ewa Bojar Urszula Pawluk Magda Zakrzewska

Panie Stefania Święćkowska, Grażyna Pusz, Sylwia Ksepka, Urszula Pawluk, Magda Zakrzewska i Ewa Bojar - twórczenie wystawy, nieco onieśmielone wielkim zainteresowaniem gości, z uśmiechem opowiadały, jak w domowych zaciszach przekuwają rodzące się pomysły w konkretne wzory przenoszone na serwety, obrusy, obrazy, filiżanki, ozdoby zmieniające wnętrza ich domów, nadające im swoistego charakteru. Uważny słuchacz mógł dowiedzieć się, w jakich okolicznościach rodziły się prezentowane pasje, a każda historia jest ciekawa, mówi o spędzaniu czasu, rodzinie, ambicjach, wytchnieniu ...

Powiedzieć "przedmioty" o poszczególnych elementach wystawy byłoby co najmniej nietaktem. Delikatna serwetka umieszczona pośród innych - "pierwsza zrobiona przeze mnie 70 lat temu", obraz przedstawiający cudny dzban kwiatów, jak się mu przyjrzeć - odrobinę niesymetryczny - "na nim się uczyłam, odrobinę nie wyszedł, więc zostawiłam sobie", wesołe wielkanocne kurczaki złożone z niewielkich elementów - intensywnie żółte -  "są z wacików kosmetycznych, takie coś z niczego", zastawa w wersji XL przypominajca do złudzenia tą porcelanową - "to papierowa wiklina, wciągnęło mnie", dwustronny obrus w piękne kolorowe motyle - "ciekawe, czy to jedyny egzemplarz?" - te i wiele innych słów, komentarzy i pytań towarzyszyło zadziwieniu widokiem mniejszych i większych arcydzieł eksponowanych w Muzeum. Każde z nich to w zasadzie odrębna historia, opowieść o twórczyniach i przynajmniej wycinku ich życia.

Wicestarosta Maria Dziekońska otwierając wystawę wraz z Dyrektor Anną Archacką w piątkowy wieczór 24 stycznia 2020 r. powiedziała, że ogromnie się cieszy, iż w Muzeum, będącym instytucją kultury Powiatu Łomżyńskiego, tym razem zostały wystawione wspaniałe dzieła rąk ludzkich, będące dowodem pracowitości, talentu i cierpliwości miejscowych mieszkańców. Ze wsząd było słychać słowa podziwu, uznania, zachwytu dla kobiet, które zdecydowały się podzielić z innymi częścią siebie samych, pokazać światu skrzętnie skrywane talenty.

Wystawę można podziwiać do kwietnia. Zapraszamy do jej obejrzenia, a być może będzie również dla Państwa inspiracją do twórczego spędzania czasu ...

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

Przywrócenie poradni specjalistycznych coraz bliżej!

kwi 21, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT dot. aktualnej sytuacji w łomżyńskiej służbie zdrowia

mar 20, 2020
Czytaj więcej