Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
1°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Pamięć o Romanie Dmowskim - jednym z najwybitniejszych polityków polskich XX wieku wciąż pozostaje żywa, trwa …

DATA PUBLIKACJI: 2020-01-07 11:39 | OPUBLIKOWAŁ: Maria Dziekońska
2 stycznia 1939 roku w Drozdowie, 81 lat temu, zmarł Roman Dmowski – „wskrzesiciel Polski, były minister spraw zagranicznych”*.
Roman Stanisław Dmowski

Roman Stanisław Dmowski

4

Z miejscem tym związany był poprzez serdeczną znajomość z Rodziną prof. Wincentego Lutosławskiego i jego żony Sofii Casanovy Perez - Lutosławskiej. Bywał tu wielokrotnie.

Roman Dmowski – uznawany jest za jednego z Ojców Niepodległości. Był liderem i autorytetem obozu Narodowej Demokracji, deputowanym do Dumy w Rosji, dyplomatą, prezesem Komitetu Narodowego Polskiego, delegatem na konferencję pokojową w Paryżu, sygnatariuszem Traktatu Wersalskiego. W odrodzonej Ojczyźnie przez krótki czas pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych. W sposób najdoskonalszy potrafił wyrazić polskie aspiracje i prawo do suwerenności. Jego słowa budziły i jednoczyły Naród, kształtowały sposób myślenia i postawy.

Dmowski jako główny delegat Polski na Konferencję Pokojową w Wersalu odegrał kluczową rolę w walce o kształt polskich granic. Zabłysnął wielką erudycją, kiedy w dniu 29 stycznia przemawiał 5 godzin do Rady Dziesięciu i przedstawił polskie żądania po polsku, przekładając je na język angielski i francuski, żeby uniknąć nieścisłych tłumaczeń.

Zwieńczeniem prowadzonej polityki i ukoronowaniem dyplomacji było podpisanie 28 czerwca 1919 r. Traktatu Wersalskiego, który przywrócił Państwo Polskie na mapę Europy, dawał Polsce ziemie zachodnie z dostępem do morza i wprowadzał na nowo do rodziny niepodległych suwerennych narodów.

Jak co roku  w symbolicznym  miejscu – Dolnym Dworze Rodziny Lutosławskich, gdzie  spędził ostatnie miesiące swojego życia i zmarł Roman Dmowski, z inicjatywy działaczy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, przy współorganizacji Samorządów: Województwa Podlaskiego, Powiatu Łomżyńskiego i Gminy Piątnica zorganizowano uroczystość oddającą hołd wybitnemu mężowi stanu. W polskim życiu politycznym był on zjawiskiem wyjątkowym i niepowtarzalnym, do dziś inspiruje zwykłych ludzi i polityków.

W uroczystości wzięli udział m.in. Poseł na Sejm RP – Lech A. Kołakowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski, Zastępca Wójta Gminy Piątnica Bogdan Bieńczyk, Radni Rady Powiatu Łomżyńskiego, Rady Miejskiej Łomży, Rady Gminy Piątnica, Przedstawiciel Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku - Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych dr hab. Krzysztof Sychowicz, przedstawiciele stowarzyszeń, społeczność lokalna.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17.00 Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Drozdowie, której przewodniczył Proboszcz – ks. kan. Aleksander Suchocki. Następnie poczty sztandarowe i goście przemaszerowali pod  pamiątkową tablicę poświęconą pamięci Romana Dmowskiego zainstalowaną na ścianie Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie, gdzie przypomniano idee, którymi żył i które wcielał w życie ten wielki mąż stanu, złożono kwiaty i zapalono znicze. Zarówno Poseł Lech A. Kołakowski, jak i prof. Krzysztof Sychowicz nawiązali do roli Romana Dmowskiego, jaką odegrał w dziejach naszego  Narodu i obecności Jego myśli we współczesnym wychowaniu patriotycznym. Przedstawiciel IPN odwołał się do słów Dmowskiego z wydanej w 1903 roku książki „Myśli nowoczesnego Polaka” podkreślając ich ponadczasowy charakter – byśmy pamiętali, że „Jesteśmy Polakami i mamy obowiązki polskie”.

 


* Zapisano w akcie zgonu nr 1/1939 – parafia Drozdowo.

190916031417.jpg

Łomżyńskie Anioły Biznesu 2019 wręczone!

wrz 25, 2019
Czytaj więcej

Piotr Domalewski reżyser "Cichej nocy" uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa

paź 02, 2019
Czytaj więcej

I Łomżyński Kongres Rolnictwa Ekologicznego

paź 30, 2019
Czytaj więcej

Połamaliśmy się opłatkiem

gru 19, 2019
Czytaj więcej