Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
12°C
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

XI Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie za nami

DATA PUBLIKACJI: 2019-10-11 14:43 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Ogólnopolskie Dni Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyły się 5 i 6 października bieżącego roku. W czasie imprezy ciekawe prelekcje wygłosili przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji, mediów, firm, stowarzyszeń oraz forów z branży akwarystycznej.

12

            W sobotę wygłoszonych zostało kilka interesujących wykładów na temat ryb, płazów i bezkręgowców wodnych. Pierwsza prelekcja autorstwa Teresy Grużewskiej (Muzeum Przyrody  w Drozdowie) dotyczyła stosowania roślin lądowych w akwarystyce. Julia Stojak (Szkoła Główna  Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) omówiła płazy jako niedocenioną gromadę zwierząt. Podczas swojego wystąpienia Robert Kiercul  zaprezentował projekt dotyczący współpracy Sekcji Akwariusze z dziećmi i młodzieżą w ramach promocji i rozwoju akwarystyki w szkołach oraz placówkach oświatowo-wychowawczych leżących na terenie naszego kraju. Omówił również wszelkie formy współpracy białostockich akwarystów z osobami z niepełnosprawnością. Mariusz Sachmaciński (Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi) wygłosił prelekcje na temat Doliny Narwi oraz zwierząt i roślin w niej występujących.

            Uczestnicy Dni Akwarystyki udali się na wycieczkę do Nowogrodu i Szablaka, gdzie znajdują się nadnarwiańskie schrony wojenne z 1939 roku. Podczas wyprawy Mariusz Sachmaciński opowiedział gościom o walkach jakie toczyły się na tych terenach w czasie Kampanii Wrześniowej. Uczestnicy wyprawy zapoznali się z walorami przyrodniczymi i historycznymi naszego regionu. Wysłuchali wielu ciekawych opowieści na temat Kurpiowszczyzny oraz  północno-wschodniego Mazowsza.

            Po wycieczce wygłoszona została kolejna prelekcja. Wystąpienie autorstwa Oliwii Gałek, Rafała Frankowskiego, dra Witolda Strużyńskiego (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) dotyczyło inwazyjnego małża Corbicula fluminea występującego w polskich wodach.

            Po wystąpieniu zorganizowany został panel dyskusyjny, na którym poruszono kwestie związane z funkcjonowaniem polskiej akwarystyki. W czasie dyskusji rozmówcy zgłaszali swoje sugestie odnośnie kalendarza imprez akwarystycznych na rok 2020.

            Wieczorem w parku muzealnym odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku. Jednym z jego elementów był występ Kapeli Kurpiowskiej z Łomży. W czasie koncertu pod fachowym okiem muzyków goście mogli tańczyć, śpiewać, czy oglądać instrumenty muzyczne z regionu.

            W niedziele odbyły się kolejne prelekcje. Jacek Amrożkiewicz (Gupikowa Laguna) zaprezentował różne sposoby przeciwdziałania chorobom ryb akwariowych. Rafał Maciaszek (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) omówił inwazyjne gatunki raków występujących w Polsce. Pelegent opowiedział również rybach egzotycznych pływających w warszawskich zbiorniach wodnych, do których wpuszczone zostały w wyniku nieprzemyślanych działań akwarystów. Dr Paweł Czapczyk (Magazyn Akwarium) zaprezentował książkę swego autorstwa pt. „Terrarium. Największe polskie kompendium terrarystyczne. Zwierzęta, rośliny, wyposażenie i aranżacje”. Rafał Szuplewski (TROPICAL Tadeusz Ogrodnik) omówił stosowanie probiotyków w codziennej hodowli ryb akwariowych. Marcin Rydzewski (Muzeum Przyrody        w Drozdowie) opowiedział o swojej wizycie  w Litewskim Domu Morza w Kłajpedzie.   

            W godzinach popołudniowych odbył się konkurs wiedzy akwarystycznej. Nagrody konkursowe ufundowały firmy z branży zoologicznej.  Uczestnicy konkursu hojnie obdarowani zostali urządzeniami i preparatami akwarystycznymi tj. filtry, grzałki,  pokarmy, nawozy, witaminy.

            Jak co roku „XI Ogólnopolskim Dniom Akwarystyki w Muzeum Przyrody w Drozdowie” towarzyszyła czasowa wystawa akwarystyczno-terrarystyczna. Forum Arowana.pl zaprezentowało stoisko z płaskobokami. Lódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów przygotowało wystawę z żółwiem żółtolicym i pająkami. Forum Akwariumonline.pl wystawiło paludaria z bojownikami oraz akwaria z wężogłowami. Sekcja Akwariusze zaaranżowała zbiornik, w którym podziwiać można było różne gatunki ryb karpiowatych z Azji.. Forum Wawarium przygotowało stoisko z akwarium w stylu retro, starymi czasopismami oraz sprzętem akwariowym. Leszek Boczkowski wystawił żółwia północnoamerykańskiego Sternotherus minor minor. Na wystawie zobaczyć można było też inwazyjne gatunki małży żyjących w polskich wodach tj: szczeżuja chińska,  Corbicula flumine. Na stoisku TROPICAL Tadeusz Ogrodnik zaprezentowana została oferta handlowa firmy ze szczególnym uwzględnieniem pokarmów dla ryb akwariowych.

            Muzeum Przyrody w Drozdowie podczas XI edycji Dni Akwarystyki gościło liczne grono akwarystów i miłośników przyrody z różnych regionów Polski. Byli wśród nich przedstawiciele uczelni wyższych, stowarzyszeń i forów akwarystycznych oraz firm z branży akwarystycznej. Nasza placówka również uczestniczy w tego rodzaju imprezach akwarystycznych organizowanych na terenie naszego kraju.

            Kolejna, XII edycja Ogólnopolskich Dni Akwarystki w Muzeum Przyrody                     w Drozdowie odbędzie się w październiku przyszłego roku.

 

            Zapraszamy!

190916031417.jpg

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej

Oficjalna wizyta w Daugavpils

sie 30, 2019
Czytaj więcej

Trwa głosowanie w konkursie Łomżyńskie Anioły Biznesu

sie 05, 2019
Czytaj więcej

Profesor Aleksander Hall o Romanie Dmowskim

cze 18, 2019
Czytaj więcej