Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
8°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Film i prelekcja o Ignacym Janie Paderewskim

DATA PUBLIKACJI: 2018-11-19 13:46 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

4

Film i prelekcja o Ignacym Janie Paderewskim

 

W piątek 16 listopada br. w drozdowskim Muzeum Przyrody odbył się pokaz filmu „Paderewski. Mistrz tonów i mąż stanu” w ramach cyklu realizowanego we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Dokument w reżyserii nestora polskiej dokumentalistyki Bohdana Rączkowskiego opowiada o życiu i twórczości jednego z największych artystów polskich, a także ojca naszej niepodległości wywalczonej sto lat temu.

Uczestniczką spotkania była Anna Bronowicz, która oprócz pasji zawodowej czyli medycyny posiada także drugą - muzykę klasyczną (jako absolwentka szkoły muzycznej). Wykonała ona podczas spotkania słynny Menuet Paderewskiego - jeden z najpopularniejszych, o ile nie najbardziej znany utwór Mistrza.

Kameralnemu pokazowi filmu w drozdowskim dworze towarzyszyła także prelekcja adiunkta Tomasza Szymańskiego, w której poruszone zostały głównie wątki związane z wkładem Paderewskiego w odzyskanie niepodległości, a więc skupiono się na Paderewskim jako polityku.

 

 

W roku 2018, gdy Polska obchodzi 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, postać „Mistrza tonów” zasługuje na szczególne przypomnienie, bo jego zasługi dla wolnej Polski były wielkie. Jemu nasza odradzająca się ojczyzna zawdzięcza wyjednanie poparcia Stanów Zjednoczonych dla polskiej niepodległości - słynny 13. punkt orędzia prezydenta Wilsona był ewidentną zasługą Paderewskiego. Dzięki jego zabiegom (a przypomnijmy, że w USA miał status wielkiej gwiazdy, niczym współcześni idole popkultury) Amerykanie udzielili dźwigającej się ze zniszczeń wojennych Polsce wsparcia finansowego oraz przekazali ludności wielkie zasoby oleju, mleka w proszku i zboża pod zasiewy. Paderewski to także premier rządu, na czele którego stanął w roku 1919, za kadencji którego zorganizowano administrację kraju, przeprowadzono wybory do Sejmu Ustawodawczego, zorganizowano wytwórnię papierów wartościowych oraz powołano dwa uniwersytety. On właśnie, jako premier, wspólnie z Romanem Dmowskim, złożył w czerwcu 1919 roku podpis pod traktatem wersalskim na mocy którego Polska wróciła na mapę Europy.             

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej