Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
2°C
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Jubileuszowa Gala – Finał XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża

DATA PUBLIKACJI: 2018-07-09 14:59 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

4

 

W skąpanym w słońcu, pięknym parku okalającym  Drozdowski dwór odbyła się Gala zamykająca XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Znakomici wykonawcy i wspaniała sceneria plenerowego koncertu sprawiły, że czarowny nastrój lipcowego  dnia  udzielił  się  publiczności.

Koncert rozpoczął akcent polski-Polonez A-dur F. Chopina  jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, wykonany brawurowo przez pianistę  Rafała Lewandowskiego.

Jak wspomniał Pan Jacek Szymański każdego roku na Gali stara się zaprezentować publiczności muzykę wybitnych polskich kompozytorów. W tym roku tej muzyki polskiej jest więcej. Wiąże to się          z faktem, iż 25-lecie Festiwalu wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 600-lecia lokacji  Łomży. Te jubileusze są znakomita okazją, aby uwypuklić wspaniałe polskie dziedzictwo muzyczne.

Melomani mogli więc usłyszeć także  arię Skołuby z op. "Straszny Dwór"   S. Moniuszki wykonywaną przez Rafała Korpika, arię Domana z op. "Legenda Baltyku"  F. Nowowiejskiego wykonywaną przez Marka  Szymańskiego i Etiudę nr 2 W.Lutosławskiego w interpretacji powracającego  zwycięsko z konkursu w Mediolanie młodziutkiego, 18-letniego pianisty Jana Walczaka.

„Porwały” publiczność popularne przeboje: „Motylem jestem" z rep. Ireny Jarockiej   i „ Kuba -wyspa, jak wulkan gorąca”  z repertuaru Janusza Gniatkowskiego  w interpretacji Anny Żebrowskiej oraz  Marty Wilk i Mariusza Jaśko.

Tegoroczna Gala była  dla melomanów okazją do doświadczenia muzyki w różnych jej barwach i odcieniach, poznania mieszanki stylów i klimatów.

Zachwycili publiczność Piotr Łukaszczyk wykonujący temat z filmu „Człowiek legenda         1900 ” Ennio Morricone i Litwinka Šviesė Čepliauskaitė, Polonez  a-mol M.K. Ogińskiego.

Aplauz melomanów   perfekcyjną techniką i muzyczną wyobraźnią zyskali : Barbara Kubiak arią Toski z op. "Tosca"  G.Pucciniego, Rafał Songan, Łukasz Wroński, Jacek Szymański we  fragmentach „Nabucco” Verdiego, Wojciech Dyngosz śpiewający Credo Jagona z „Otella” Verdiego                   i ulubieniec publiczności  Łukasz Wroński wykonujący  Funicula Funicula  L. Denza    

            Zapadły w pamięć słuchaczy  porywająca Habanera z op. „Carmen” Bizeta  w wykonaniu Alicji Rumianowskiej  i Seguidilla Carmen z op. „Carmen” w wykonaniu Moniki Litwin-Dyngosz, a także Czardasz Sylvy z op "Księżniczka Czardasza" E.Kalmana  Anny Osior, i występy  sopranistek - Meksykanki Alejandriny Vázquez Ramirez  oraz Koreanki YeYoung Sohn.

Przykuł  też uwagę występ  białostoczanki  Małgorzaty Trojanowskiej  i  pianistki Małgorzaty Marczyk, występującej  w duecie z wiolonczelistką Anną Wróbel.

 

Elementem wieńczącym Festiwalową Galę  było wspólne odśpiewanie przez publiczność z artystami 100-lat dla Pana Jacka Szymańskiego i  „ deszcz”  podziękowań.

 

Wicestarosta  Łomżyński Lech Marek Szabłowski nawiązał do historii Festiwalu  i przypomniał jak przed 25 latami do dworu Lutosławskich, obecnie Drozdowskigo Muzeum, bogatego w tradycje muzyczne przybył łomżanin, absolwent Akademii Muzycznej - bezpośrednio po studiach, ale z  dużym już doświadczeniem scenicznym i sukcesami  - Jacek Szymański i podjął się realizacji wielkiego wyzwania-Festiwalu  Muzyczne Dni Drozdowo Łomża.

Festiwal stał się swoistym kluczem  otwierającym dla mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej  skarbiec dziedzictwa muzyki klasycznej i współczesnej, a Pan dyrektor Jacek Szymański przewodnikiem w świecie muzyki.

Wicestarosta przekazał słowa uznania i podziękowania  Dyrektorowi artystycznemu Festiwalu, reżyserowi i wykonawcy za ogrom pracy, za 25 wspaniałych festiwalowych lat,  za   Festiwal, który uczynił jednym  z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Regionie,  działaniem artystycznym                 o randze międzynarodowej. za to,  że sprawił, iż muzykę klasyczną pokochali  niezwiązani  z muzyką poważną odbiorcy, a Festiwal stał się wydarzeniem na którym koniecznie trzeba być, na które się czeka.

Słowa podziękowania skierował również do artystów  za  kreacje artystyczne i wszystkich, którzy wnieśli swój wkład w realizację Festiwalu.        

                          .

Jacek Szymański dziękował mecenasom Festiwalu, a  w szczególności  Posłom: Bernadecie Krynickiej, Lechowi Kołakowskiemu, reprezentującym Urząd Marszałkowski  Jackowi Piorunkowi               i Stefnowi Krajewskiemu, Elżbiecie Parzych - Staroście Łomżyńskiemu, Mariuszowi Chrzanowskiemu - Prezydentowi  Łomży  za finansowe wsparcie. Dziękował także za życzliwość organizacyjną       i finansową pomoc patronom, organizatorom, współorganizatorom,  PWSIiP, gdzie artyści mieli bazę noclegową, parafiom, samorządom, prywatnym sponsorom  i mediom.

 

Międzynarodowy Festiwal  Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża oczarował wszystkich i jeszcze raz potwierdził,  że jest nie tylko czasem  popularyzacji muzyki głownie klasycznej, kultury najwyższych lotów,  promocji Ziemi Łomżyńskiej, czy młodych talentów, ale przede wszystkim chwilą twórczej jedności artystów i melomanów  wspólnie przeżywających wzruszenia, emocje  a nade wszystko — przyjemność obcowania z pięknem Muzyki.

 (zdjęcia : Muzeum Przyrody w Drozdowie)

 

 

 

 

 

 

 

190916031417.jpg

Oficjalna wizyta w Daugavpils

sie 30, 2019
Czytaj więcej

Trwa głosowanie w konkursie Łomżyńskie Anioły Biznesu

sie 05, 2019
Czytaj więcej

Festiwalowa Gala zamykająca XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.

lip 15, 2019
Czytaj więcej

Wojskowy pogrzeb bezimiennych bohaterów wojny 1920 roku

sie 19, 2019
Czytaj więcej