Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
11°C
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Cukrzyca to jedna z bardziej podstępnych chorób.

DATA PUBLIKACJI: 2018-05-16 14:55 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

10

Cukrzyca to jedna z bardziej podstępnych chorób.

O tym, że na nią cierpimy dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy jej stadium jest już zaawansowane i pojawiają się groźne powikłania. Nieleczona może powodować m.in. rozwój miażdżycy, niedokrwienie i zawał serca, udar mózgu, uszkodzenie siatkówki, trudno gojące się rany - zniszczenie organizmu podobne w efekcie końcowym do spustoszeń powodowanych przez boreliozę. 

To właśnie wykorzystaniu ziół w leczeniu tej choroby, odpowiedniej diecie i stylowi życia zapobiegającemu chorobom cywilizacyjnym poświęcony był tegoroczny „Dzień ziół narwiańskich” zorganizowany przez Fundację Sztuk i Dialogu.

                      Dr Marta Żebrowska-Gamdzyk, adiunkt PWSIiP w Łomży mówiła o mechanizmach powstawania choroby, jej skutkach i diecie cukrzycowej hamującej chorobę. Zachęcała również do picia  większej ilości wody i ruchu, który jest lekarstwem niezastąpionym.

                        Brat Jan z Dukli Ścieranka, zakonnik z Klasztoru Bonifratrów w Warszawie przedstawił wiele ziołowych receptur polecanych przy cukrzycy, działających nie tylko na poziom cukru, ale również ogólnoustrojowo, co zmniejsza powikłania powodowane przez chorobę. Ziołami  zawierającymi glikokininy (substancje zawarte w roślinach, które są zdolne do obniżania poziomu glukozy w osoczu krwi) są m.in.:  rutwica lekarska, pokrzywa zwyczajna, borówka czernica, owocnia fasoli, mniszek lekarski i to właśnie one są częstym składnikiem zalecanych mieszanek. 

                        Teresa Grużewska z Muzeum Przyrody w Drozdowie zachęcała do spożywania pospolitych, a bardzo cennych roślin występujących wokół nas. Należą do nich np. bluszczyk kurdybanek, tasznik pospolity, szczawik zajęczy (wyjątkowo zasobny w wit. C), glistnik jaskółcze ziele. Zwróciła uwagę na  szeroko pojęty zdrowy styl życia, samodzielne przygotowywanie posiłków, unikanie plastikowych opakowań do żywności itp. Podkreśliła znaczenie szczelności jelit i dobroczynne działanie postu.

                        Agnieszka Prymaka z Zielskiej Kolonii zapoznała natomiast ze sposobami domowego wykonania maści ziołowych  oraz  - działającego przeciwzapalnie i przyspieszającego gojenie ran - olejku dziurawcowego. 

            Spotkanie, jak w latach ubiegłych, zakończyła wspólna degustacja potraw ziołowych  przygotowanych przez Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.

 

190916031417.jpg

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej

Trwa głosowanie w konkursie Łomżyńskie Anioły Biznesu

sie 05, 2019
Czytaj więcej

Profesor Aleksander Hall o Romanie Dmowskim

cze 18, 2019
Czytaj więcej

Nie żyje Edward Łada Radny Powiatu Łomżyńskiego

cze 19, 2019
Czytaj więcej