Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
8°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

„Silni pamięcią – silni jednością” – wspólne obchody Święta Niepodległości.

DATA PUBLIKACJI: 2017-11-14 11:22 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Wspólne świętowanie 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości pod hasłem „Silni pamięcią – silni jednością” rozpoczęło się chłodnym porankiem w Muzeum Przyrody w Drozdowie, dawnym dworze Lutosławskich.

23

 

Wicestarosta Łomżyński - Lech Marek Szabłowski podkreślił „Dumą napawa fakt, iż właśnie tu w Dworze Lutosławskich, bywał, pracował i zmarł Roman Dmowski – jeden z najwybitniejszych polityków polskich XX wieku, który w sposób najdoskonalszy potrafił wyrazić polskie aspiracje i prawo do suwerenności. Jego słowa budziły i jednoczyły Naród, kształtowały sposób myślenia i postawy.

Dmowski odegrał kluczową rolę w walce o kształt polskich granic jako główny delegat Polski na Konferencję Pokojową w Wersalu Zwieńczeniem jego polityki było podpisanie 28 czerwca 1919 z Paderewskim Traktatu Wersalskiego, który przywrócił Państwo Polskie na mapę Europy dawał Polsce ziemie zachodnie z dostępem do morza i wprowadzał do rodziny niepodległych suwerennych narodów

W ponadczasowych publikacjach Dmowski zdefiniował nowoczesny polski patriotyzm i wskazał ścieżkę, którą mamy podążać. Pisał:

„(...) Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie, ……całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami.….obowiązki względem narodu są obowiązkami, z których nikomu z jego członków nie wolno się wyłamywać”.

Przypominał że główne mechanizmy kierujące polityką, ale tez życiem społecznym pozostają stałe, niezmienione od lat. Drogowskazem powinien być prymat interesu narodowego, a nie własne ambicje.

Pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego hołd wybitnemu mężowi stanu, dyplomacie, przywódcy Endecji oraz głównym architektom odzyskania niepodległości, składając kwiaty i paląc znicze, oddali organizatorzy tegorocznych obchodów: Wicestarosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jarosław Kulesza, Wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, Dowódca Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży płk Krzysztof Rabek, Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża 2. Regionalnej Bazy Logistycznej mjr Marek Niedźwiedzki, Komendant Nadnarwiańskiego Hufca ZHP harcmistrz Wiesław Domański, jak również Parlamentarzyści Ziemi Łomżyńskiej – Bernadetta Krynicka oraz Lech Marek Szabłowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży ppłk Adam Krystowczyk, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunt Zdanowicz.

Potem były chwile artystycznych wzruszeń. Uczestnicy uroczystości wysłuchali w salonie dworu Lutosławskich koncertu chopinowskiego w wykonaniu pianisty młodego pokolenia Michała Iwaniuka - studenta Akademii Muzycznej w Łodzi m.in. słynny Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina określany jako „Fantazja na temat polskich pieśni narodowych”. Znakomite wykonanie utworu, który jest zwierciadłem historii i którego każda nutka „kipi życiem i siłą” zachwyciło wszystkich.

Tradycja głosi, że Polonez A–dur wyobrażał sobie Chopin – jak się komuś zwierzył – w roli poloneza koronacyjnego. Kompozytor wierzył we wskrzesze Polski, twierdził, ze to tylko kwestia czasu.

Następnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą pamięci Józefa Piłsudskiego - Marszałka i Współtwórcy Niepodległej, wmurowanej przed rokiem w ścianę Domu Pastora, gdzie przebywał Piłsudski.

Następnie uczestnicy uroczystości, z licznym udziałem harcerzy, trzymających w dłoniach łopocące polskie flagi przeszli szlakiem pamięci paląc znicze, modląc się na grobach żołnierzy, harcerzy, polskich bohaterów, którzy oddali życie walcząc o Polskę Niepodległą.

W południe w Katedrze Łomżyńskiej odprawiono Mszę Świętą koncelebrowaną przez J.E.Ks Biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Jak podkreślał w homilii Ks. Biskup cytując słowa C.Norwida ”Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek Jeśli naród nie dba o państwo, to je traci ….o przyszłości ojczyzny zadecydują nasze postawy i czyny. Potrzeba nam patriotycznych wzruszeń, ale również patriotyzmu na co dzień, patriotyzmu obywatelskiego który wyraża się w uczciwości prawdomówności, dotrzymywaniu słowa, myśleniu o dobru wspólnym, podejmowaniu inicjatyw i projektów gospodarczych, aktywności w lokalnych organizacjach i stowarzyszeniach…” Przytoczył tez słowa wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II - „Wolność jest dana i zadana” mówiąc o współczesnych zagrożeniach i potrzebie przeciwstawienia się im.

Zgodnie z tradycją społeczność Łomży i Ziemi Łomżyńskiej – po Mszy Świętej na czele z pocztami sztandarowymi, orkiestrą przemaszerowała ulicami Dworną, Sienkiewicza pod tablicę upamiętniającą Leona Kaliwodę - Komendanta X Okegu POW.

Prezydent Łomży- Mariusz Chrzanowski podkreślił, iż wspólne świętowanie jednoczy nas i pozwala docenić wartość tradycji naszego narodu, uczy szacunku dla tych co oddali życie za naszą Ojczyznę. Przedstawił działania podejmowane w Łomży, mające przyczynić się do podniesienia świadomości historycznej i patriotycznej szczególnie młodych mieszkańców. Wspomniał o projekcie „Niepodległa” dofinansowanym ze środków MKiDN , w ramach którego realizowane są patriotyczne warsztaty dla uczniów. Opowiedział również o planach związanych z obchodami 100-rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności i 600-lecia Łomży.

Hołd wszystkim, którzy przyczynili się do przywrócenia na Mapę Europy Niepodległej, a potem budowali Jej codzienność, w swoich wystąpieniach oddali: Poseł Lech Kołakowski, Członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski, Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych, która kończąc wypowiedź, stwierdziła: „.. ta dramatyczna śmierć L. Kaliwody na progu dorosłego życia i śmierć milionów Polaków walczących o niepodległość winna skłonić nas do osobistej refleksji i zadania za Dmowskim pytania: Jak realizujemy „obowiązki polskie”…, jakie działania podejmujemy, aby zachować dla następnych pokoleń, bronione przez wieki i przekazane nam dziedzictwo?.

Komendant Hufca Narwiańskiego ZHP Wiesław Domański przybliżył atmosferę panującą 18 listopada 1918 roku w Łomży i ostatnie chwile z życia L. Kaliwody.

Odczytano listy od Poseł Bernadetty Krynickiej i Wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego. Złożono kwiaty, zapalono znicze.

Ten chłodny pełen refleksji i patriotycznych nastrojów dzień sprawił, że społeczność Łomży i Ziemi Łomżyńskiej była razem ciesząc się Polską i wspaniałą atmosferą tego wyjątkowego święta.

Łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończył wieczór pieśni patriotycznej w drozdowskim Muzeum. W saloniku dawnego dworu Lutosławskich i przyległych salach zabrakło miejsc, a piosenki wojskowe i patriotyczne śpiewali zgodnie starsi i młodsi, od dziadków do kilkuletnich dzieci.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej