Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
17°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Obchody Święta Wojska Polskiego

DATA PUBLIKACJI: 2017-08-16 08:44 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W ramach łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego, w dniu 15 sierpnia 2017 roku na Placu Jana Pawła II przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty kwiaty złożyli przedstawiciele władz Powiatu Łomżyńskiego, Miasta i Województwa, parlamentarzyści, wojskowi, służby mundurowe, kombatanci i harcerze. Następnie w Katedrze Łomżyńskiej, pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Stanisława Stefanka odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego. Po niej, na mogiłach żołnierskich znajdujących się na zabytkowym cmentarzu przy ulicy Mikołaja Kopernika, zapalone zostały znicze.

32

Święto Wojska Polskiego upamiętnia Bitwę Warszawską z 1920 roku. Dziś Bitwa Warszawska każdemu powinna kojarzyć się z walką, w której Wojska Polskie pokonały bolszewików i powstrzymały ich ofensywne działania. 

Łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego trwały od 10 do dnia 15 sierpnia. W pierwszym dniu obchodów w Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie Starosty Łomżyńskiego i Prezydenta Łomży z kadrą Wojska Polskiego i przedstawicielami organizacji kombatanckich. Główne uroczystości zaplanowane zostały na dzień 14 sierpnia przed pomnikiem 33 Pułku Piechoty w Łomży, gdzie została zorganizowana uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża. W uroczystościach tych udział wzieli reprezentanci Powiatu Łomżyńskiego - Pani Starosta Elżbieta Parzych, Pan Wicestarosta Lech Marek Szabłowski, oraz przewodniczący Rady Powiatu Pan Jarosław Kulesza. Starosta Łomżyński Pani Elżbieta Parzych skierowała do żołnierzy, pracowników Warsztatów Technicznych w Łomży oraz wszystkich zgromadzonych takie słowa:

Dostojni Kombatanci,  Żołnierze!

Uczestnicy Obchodów 97 ROCZNICY CUDU NAD WISŁĄ

i Bohaterskiej Obrony Łomży w 1920 roku

15 sierpnia 2017 roku obchodzimy 97 rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i zwycięstwa oręża polskiego nad bolszewikami.

Bitwa Warszawska była punktem zwrotnym  w historii XX-wiecznej Europy, zmieniła bieg historii, zatrzymała marsz Armii Czerwonej, uratowała Polskę i  ocaliła Europę. Endecja okrzyknęła ten  triumf „Cudem nad Wisłą”, gdyż miał miejsce w  dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii i Panny.

Gdyby  żołnierz polski nie zwyciężył i nie dało się powstrzymać triumfalnego pochodu Armii Czerwonej pod Warszawą,  rewolucja objęłaby płomieniem cały ląd Europejski. Zostałoby zagrożone  samo istnienie całej Europejskiej  chrześcijańskiej cywilizacji.

Jak powiedział brytyjski dyplomata lord Edgar OF Abernon „Jest rzeczą prawdopodobną, że bitwa pod Warszawą ocaliła Europę Środkową i część Zachodniej przed fanatyczną tyranią sowiecką"

Jeśli by nawet bolszewicy nie zdołali  opanować Europy Zachodniej, to zmieniłaby się historia całej Europy Środkowej, jej granice, nastąpiłoby przenikanie ideologii komunistycznej na Zachód.

Dalszy marsz Armii Czerwonej oznaczał bowiem  załamanie się Traktatu Wersalskiego i  ustanowionego porządku wersalskiego. Zniknęłyby także  wszystkie państwa, które powstały na gruzach caratu. Polska byłaby Rosyjską Gubernią.

W 1920 roku, u progu polskiej państwowości, mieliśmy do czynienia z moralnym  zjednoczeniem społeczeństwa. Zwyciężył duch polskości, odwaga, zbiorowa determinacja narodu, by obronić świeżo odzyskaną niepodległość.

O losach bitwy zadecydowała jedność społeczeństwa,  męstwo  żołnierza, znakomita orientacja dowódców niższego szczebla prowadzących manewry i talent  głównodowodzących : Naczelnika i Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Józefa Hallera…którzy w czasie krytycznym dla Kraju potrafili schować urazy i osobiste niechęci. Liczyła się Polska i nasz wspólny, ogólnonarodowy byt.

W kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku (...) nasze serdeczne myśli i wdzięczność  kierujemy ku bohaterom sprzed lat – żołnierzom którzy poświęcili życie  w walce o wolna Polskę  jak i ku   współczesnym polskim żołnierzom, stojącym na straży naszej niepodległości  i bezpieczeństwa. Składamy hołd bohaterom czasów minionych i współczesnych.

Dziś żyjemy w nowej rzeczywistości, w wolnej Polsce,  w której zarysowały się wewnętrzne podziały, irytujące i przygnebiające. Mamy tryumf osobistych ambicji, niejednokrotnie brak myślenia i działania propaństwowego. Żyjemy w niepewności co dalej z Polską, z naszymi aspiracjami i marzeniami.

 W historycznym  dniu, w którym wracamy pamięcią do skutecznej obrony Warszawy, gdy Polacy dali światu i sobie dowód prawdziwego umiłowania wolności i niepodległości. Nasze pokolenie powinno  sięgać  do tamtych ideałów. Potrzebna jest  pokora i dialog. Zbyt wiele od Nas zależy, nie mniej  od tych, którzy w tamtym pamiętnym sierpniu sięgnęli za broń i ginęli. Nie musimy  wznosić barykad  przeciwko sobie, bo wpisujemy  się doskonale w plany przeciwników silnej Polski.

 Cieszmy się wolnością, pielęgnujmy ją  i dbajmy o nią. Jest krucha.”

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej