Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
14°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Premiera biografii księdza Kazimierza Lutosławskiego

DATA PUBLIKACJI: 2017-06-19 13:30 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

11

 Postać, idee oraz losy księdza Kazimierza Lutosławskiego były tematem sobotniego spotkania w Muzeum Przyrody w Drozdowie, 17 czerwca br. Tego dnia miała miejsce premiera najnowszego wydawnictwa drozdowskiego Muzeum oraz Fundacji Sztuk i Dialogu, a mowa o książce Tomasza Szymańskiego zatytułowanej „Ksiądz Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka”. W salonie dworskim zgromadzili się mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej, goście z Białegostoku, Wrocławia, przedstawiciele duchowieństwa, oświaty, władz samorządowych, organizacji społecznych, harcerze i harcerki.

Autor - socjolog, pracownik naukowy Muzeum Przyrody w Drozdowie, przedstawił zarys tematyki książki oraz naszkicował życiorys jej bohatera - choć niespełna 44-letni to jednak bogaty, wielowątkowy, obfitujący w wydarzenia i rozmaite życiowe aktywności. Ksiądz Lutosławski szedł przez życie trzema drogami – jak mówi podtytuł książki - kapłana, wychowawcy i polityka. Na kartach książki znajdziemy m.in. historię narodzin jego powołania, nadzieje i wyzwania z jakimi mierzył się jako przedstawiciel pokolenia urodzonego i wychowywanego w niezwykle trudnym okresie po upadku powstania styczniowego, analizy jego ciekawych poglądów na temat społeczeństwa, polskiej historii, wiary i wychowania, a także opis jego aktywności politycznej jako księdza-parlamentarzysty. Słowem jest to pogłębiona analiza ukazująca wszystkie życiowe prace uwielbianego przez młodzież druha „Szarego”, bo oczywiście nie można pominąć tego, że Kazimierz Lutosławski zapisał się w rodzimej historii jako jeden z najważniejszych twórców polskiego harcerstwa, projektant słynnego harcerskiego krzyża.

Nie zabrakło pytań do autora i wspólnej dyskusji. Dzięki nim można było lepiej poznać i zrozumieć postać kapłana i społecznika z Drozdowa.

Spotkaniu towarzyszył koncert muzyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie. W repertuarze znalazły się m.in. utwory bratanka bohatera książki, słynnego kompozytora – Witolda Lutosławskiego.

Wydawnictwo dofinansowało Starostwo Powiatowe w Łomży

 

Książkę można nabyć w Muzeum Przyrody w Drozdowie, a także składając zamówienia telefonicznie (86 219 20 81) lub drogą e-mailową (na adres: muzeumdrozdowo@wp.pl).   

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej