Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
11°C
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Świąteczne kolędowanie w drozdowskim Muzeum

DATA PUBLIKACJI: 2017-01-17 09:58 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Okres bożonarodzeniowy, ten wyjątkowy świąteczny czas w chrześcijańskiej tradycji był od wieków związany ze zwyczajem wspólnych kolędowych spotkań. Żywy był to zwyczaj zarówno w wiejskich chatach, mieszczańskich kamienicach jak i w szlacheckich dworach. Tę piękną tradycję już od 9 lat kontynuują i krzewią chór „Szkolne Słowiki” ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku pod opieką artystyczną Beaty Sejnowskiej-Runo – Dyrektora Szkoły oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie.

15

13 stycznia br. w drozdowskim Muzeum odbył się kolejny wieczór kolęd. Nie bez przyczyny na początku wspominamy o świątecznych tradycjach, bowiem w tym roku „Słowiki” swój kolędowy spektakl zatytułowały „Święta w zwyczaju i kolędzie”. W trakcie wieczoru goście zebrani w salonie Dworu Lutosławskich mogli poznać historię świątecznych zwyczajów, takich jak ten bez którego nie możemy wyobrazić sobie Bożego Narodzenia (dzieci zwłaszcza), czyli obdarowywania się prezentami.

Zaprezentowano jasełka, które wyreżyserowała Irena Bazydło ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku. Drugą część stanowiło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, które zadedykowano babciom i dziadkom. Oprócz „Szkolnych Słowików” wystąpili młodzi absolwenci jeziorkowskiej szkoły oraz gościnnie Zbigniew Brzeziński – fotograf, członek Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, który zaśpiewał m. in. kolędę „Złota Jerozolima”.

Jak w poprzednich latach goście i wykonawcy tworzyli międzypokoleniową wspólnotę; od najmłodszych przedszkolaków, przez dzieci, młodzież i rodziców, aż po szacowne babcie i szacownych dziadków. Byli to mieszkańcy Drozdowa, Jeziorka, Łomży i okolic, a wśród nich m. in. Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, poeta – sybirak Marian Paliwoda z małżonką oraz była Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku Halina Chełstowska. Nie zabrakło także życzeń, które nawzajem sobie składano.

Na zakończenie Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie Anna Archacka wraz z Beatą Sejnowską-Runo zaprosiły wszystkich na wieczór kolęd za rok. Przypadnie on w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tej wielkiej rocznicy w Muzeum Przyrody w Drozdowie rozpocznie kolejne wierne rodzimej tradycji wspólne spotkanie by sławić Boga kolędą.

190916031417.jpg

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej

Oficjalna wizyta w Daugavpils

sie 30, 2019
Czytaj więcej

Trwa głosowanie w konkursie Łomżyńskie Anioły Biznesu

sie 05, 2019
Czytaj więcej

Profesor Aleksander Hall o Romanie Dmowskim

cze 18, 2019
Czytaj więcej