Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
13°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Obchody Święta Wojska Polskiego

DATA PUBLIKACJI: 2016-08-16 08:23 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W ramach łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego, w dniu 15 sierpnia 2016 roku na Placu Jana Pawła II przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty kwiaty złożyli przedstawiciele władz Powiatu Łomżyńskiego, Miasta i Województwa, parlamentarzyści, wojskowi, służby mundurowe, kombatanci i harcerze. Następnie w Katedrze Łomżyńskiej, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego. Po niej, na mogiłach żołnierskich znajdujących się na zabytkowym cmentarzu przy ulicy Mikołaja Kopernika, zapalone zostały znicze.

3

Święto Wojska Polskiego upamiętnia Bitwę Warszawską z 1920 roku. Dziś Bitwa Warszawska każdemu powinna kojarzyć się z walką, w której Wojska Polskie pokonały bolszewików i powstrzymały ich ofensywne działania. 

Łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego trwały od 11 do dnia 15 sierpnia. W pierwszym dniu obchodów w Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie Starosty Łomżyńskiego i Prezydenta Łomży z kadrą Wojska Polskiego i przedstawicielami organizacji kombatanckich. Główne uroczystości zaplanowane zostały na dzień 12 sierpnia przed pomnikiem 33 Pułku Piechoty w Łomży, gdzie została zorganizowana uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża. W uroczystościach tych udział wzieli reprezentanci Powiatu Łomżyńskiego- Pani Starosta Elżbieta Parzych, Pan Wicestarosta Lech Marek Szabłowski, oraz przewodniczący Rady Powiatu Pan Jarosław Kulesza. Starosta Łomżyński Pani Elżbieta Parzych skierowała do żołnierzy, pracowników Warsztatów Technicznych w Łomży oraz wszystkich zgromadzonych takie słowa:

„15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Tego dnia w 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość.

W dniu dzisiejszym, po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz.

Pochylając czoła nad bohaterami tamtych dni, pamiętajmy o wielu innych pokoleniach Polaków składających ofiarę krwi w walce o niepodległość, o przetrwanie narodu i nienaruszalność jego granic. Dlatego wojsko otoczone jest u nas szczególnym uznaniem i szacunkiem.

Szanowni Państwo

Święto Wojska Polskiego, było i jest obchodzone zawsze bardzo uroczyście i ma ono charakter wspólnego święta wojska i społeczeństwa. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju spoczywa nie tylko na armii, to odpowiedzialność całego narodu, instytucji państwowych, samorządowych i świadomość każdego obywatela.

Niech Święto Wojska Polskiego będzie dniem, w którym społeczeństwo i armia dają wzajemne świadectwo trwałych więzi, opartych na historycznej świadomości narodu, przywiązaniu do wartości demokratycznych i szacunku do cnót żołnierza, takich jak: honor, męstwo i umiłowanie wolności.

Drodzy Żołnierze

Z okazji Święta Wojska Polskiego życzę Wam wszystkim, by trud związany z pełnioną służbą przynosił Wam satysfakcję i zadowolenie. Życzę Wam również wiele szczęścia i pomyślności w życiu osobistym.”

Źródło zdjęć: www.lomza.pl

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej