Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
3°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Dzień Ziół Narwiańskich

DATA PUBLIKACJI: 2016-05-24 13:53 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Bogactwo przyrody Doliny Narwi to między innymi mnóstwo roślin leczniczych - szeroka gama ziół, czyli klucz do zdrowia oraz urody zapisany w naturze. By przedstawić i dowartościować wielkie walory narwiańskich roślin Muzeum Przyrody w Drozdowie zainicjowało cykliczne Dni Ziół. W tym roku, 21 maja, odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia zorganizowana przez drozdowskie Muzeum oraz Fundację Sztuk i Dialogu. Edycja ta była poświęcona pokrzywie, określonej jako nasz „niedoceniany przyjaciel”.

Właściwościom tej rośliny (leczniczym, kulinarnym, kosmetycznym czy ogrodniczym) oraz jej różnym gatunkom poświęcone były wykłady, prelekcje oraz pokazy.

5

Kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie Teresa Grużewska wygłosiła referat „Co znaczy rodzaj pokrzywa?”, w którym zaprezentowała i omówiła dużą część gatunków pokrzywy jakie spotkamy na całym świecie w tym gatunki występujące w Polsce. Brat Jan z Klasztoru Bonifratrów w Warszawie przedstawił wielowiekową tradycję stosowania pokrzywy w referacie zatytułowanym „Zastosowanie pokrzywy w ziołolecznictwie”. Agnieszka Prymaka-Bajko z Zielskiej Kolonii  omówiła różne rodzaje kosmetyków (m.in. toniki, mydełka, pilingi, płyny do kąpieli) jakie można wykonać z pokrzywy w wystąpieniu zatytułowanym „Uroda w pokrzywie – zalety naturalnych kosmetyków z dodatkiem pokrzywy”. Odbył się także  w jej wykonaniu pokaz przygotowania pilingu oraz toniku  z pokrzywy (takie wyroby dostali wszyscy uczestnicy). Piotr Kiersnowski z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wygłosił referat „Na co pokrzywa u Kluka się zażywa?” poświęcony stosowaniu pokrzywy według wskazówek i opisów wybitnego kapłana i przyrodnika księdza Jana Krzysztofa Kluka.

Po sesji naukowej odbył się pokaz gotowania zupy pokrzywowej, który wykonali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży pod opieką nauczycieli: Elżbiety Jaroty, Eweliny Karpińskiej-Siwek oraz Mieczysława Mroczkowskiego. Uczestnicy Dnia Ziół mogli skosztować przygotowanej przez łomżyńską „Wetę” zupy pokrzywowej.

Goście drozdowskiego Muzeum mieli także możliwość nabycia produktów ziołowych z Zakonu Bonifratrów oraz Zielskiej Kolonii.     

 

Wydarzenie dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Starostwa Powiatowego w Łomży.

190916031417.jpg

Oficjalna wizyta w Daugavpils

sie 30, 2019
Czytaj więcej

Wojskowy pogrzeb bezimiennych bohaterów wojny 1920 roku

sie 19, 2019
Czytaj więcej

Łomżyńskie Anioły Biznesu 2019 wręczone!

wrz 25, 2019
Czytaj więcej

Ożywiamy przeszłość

sie 20, 2019
Czytaj więcej