Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
11°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Dzień Ziół Narwiańskich

DATA PUBLIKACJI: 2016-05-24 13:53 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Bogactwo przyrody Doliny Narwi to między innymi mnóstwo roślin leczniczych - szeroka gama ziół, czyli klucz do zdrowia oraz urody zapisany w naturze. By przedstawić i dowartościować wielkie walory narwiańskich roślin Muzeum Przyrody w Drozdowie zainicjowało cykliczne Dni Ziół. W tym roku, 21 maja, odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia zorganizowana przez drozdowskie Muzeum oraz Fundację Sztuk i Dialogu. Edycja ta była poświęcona pokrzywie, określonej jako nasz „niedoceniany przyjaciel”.

Właściwościom tej rośliny (leczniczym, kulinarnym, kosmetycznym czy ogrodniczym) oraz jej różnym gatunkom poświęcone były wykłady, prelekcje oraz pokazy.

5

Kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie Teresa Grużewska wygłosiła referat „Co znaczy rodzaj pokrzywa?”, w którym zaprezentowała i omówiła dużą część gatunków pokrzywy jakie spotkamy na całym świecie w tym gatunki występujące w Polsce. Brat Jan z Klasztoru Bonifratrów w Warszawie przedstawił wielowiekową tradycję stosowania pokrzywy w referacie zatytułowanym „Zastosowanie pokrzywy w ziołolecznictwie”. Agnieszka Prymaka-Bajko z Zielskiej Kolonii  omówiła różne rodzaje kosmetyków (m.in. toniki, mydełka, pilingi, płyny do kąpieli) jakie można wykonać z pokrzywy w wystąpieniu zatytułowanym „Uroda w pokrzywie – zalety naturalnych kosmetyków z dodatkiem pokrzywy”. Odbył się także  w jej wykonaniu pokaz przygotowania pilingu oraz toniku  z pokrzywy (takie wyroby dostali wszyscy uczestnicy). Piotr Kiersnowski z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wygłosił referat „Na co pokrzywa u Kluka się zażywa?” poświęcony stosowaniu pokrzywy według wskazówek i opisów wybitnego kapłana i przyrodnika księdza Jana Krzysztofa Kluka.

Po sesji naukowej odbył się pokaz gotowania zupy pokrzywowej, który wykonali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży pod opieką nauczycieli: Elżbiety Jaroty, Eweliny Karpińskiej-Siwek oraz Mieczysława Mroczkowskiego. Uczestnicy Dnia Ziół mogli skosztować przygotowanej przez łomżyńską „Wetę” zupy pokrzywowej.

Goście drozdowskiego Muzeum mieli także możliwość nabycia produktów ziołowych z Zakonu Bonifratrów oraz Zielskiej Kolonii.     

 

Wydarzenie dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Starostwa Powiatowego w Łomży.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

Przywrócenie poradni specjalistycznych coraz bliżej!

kwi 21, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT dot. aktualnej sytuacji w łomżyńskiej służbie zdrowia

mar 20, 2020
Czytaj więcej