Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
9°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

KURPIKI 2016 WRĘCZONE

DATA PUBLIKACJI: 2016-04-05 12:01 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W poniedziałkowy wieczór, podczas uroczystej gali, w Ostrołęckim Centrum Kultury wręczono statuetki „KURPIKA” 2016.Jest to prestiżowa nagroda Prezesa Związku Kurpiów za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju Kurpiowszczyzny, nazwana „Kurpiowskimi Oskarami”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Ostrołęki, powiatu ostrołęckiego i powiatu łomżyńskiego, a także twórcy, artyści ludowi, organizacje działające na rzecz Kurpiowszczyzny, regionaliści oraz członkowie Związku Kurpiów.
Laureaci tegorocznej edycji

Laureaci tegorocznej edycji "KURPIKÓW"

2

Starostowie Łomżyńscy Pani Elżbieta Parzych i Pan Lech Marek Szabłowski za całokształt dokonań w dziedzinie ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego, twórczość artystyczną oraz  pracę na rzecz rozwoju „Małej Ojczyzny” wytypowali do Nagrody Prezesa Związku Kurpów- „KURPIKA”:

  • Pana Zenona Henryka Białobrzeskiego – Wójta Gminy Zbójna  w kategorii: „ochrona dziedzictwa kulturowego”,
  • Państwa Halinę i Mieczysława Dobkowskich – twórców ludowych, w kategorii: „twórczość ludowa”.

Wśród przeszło 70 osób i instytucji nominowanych do nagrody wyłoniono laureatów.

Kurpiki przyznawano w 10 kategoriach: „Talent”, „Muzyka  i taniec”, „Ochrona dziedzictwa kulturowego”, „Budzenie tożsamości”, „Edukacja regionalna”, „Twórczość ludowa”, „Nauka i pióro” „Promowanie regionu”, „Działalność publiczna”, „Pracodawca”.

Laureatem tegorocznej, 16  edycji „KURPIKÓW” w kategorii „Ochrona dziedzictwa kulturowego” został Pan Zenon Białobrzeski – od 26 lat Wójt Gminy Zbójna,menedżer, społecznik  i strażnik powierzonego mu Kurpiowskiego Dziedzictwa.

Pod  Jego kierunkiem i patronatem maleńka Gmina Zbójna na obrzeżach Polski, działający na jej terenie twórcy, instytucje kultury i Kultura Kurpiowska stały się znane i rozpoznawane najpierw  w województwie, potem w Polsce i poza granicami kraju, zapisując piękne karty w przestrzeni kultury.

Kultura Kurpiowska zawędrowała na deski Filharmonii Narodowej w Warszawie i w ramach unijnych projektów  na Międzynarodowe Festiwale i Targi w Portugalii, Szkocji, Finlandii, Rumunii, na Litwę i do Włoch, aby tam zajaśnieć  pełną galą barw, form i dźwięków. Działające w GOK-u  Kurpiowskie Zespoły  Śpiewacze, Folklorystyczne  zdobywały wysokie nagrody na festiwalach i w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Stoiska promocyjne na targach prezentujące rękodzielnictwo i kulturę kurpiowskiej Puszczy Zielonej zachwycały swoja odmiennością i przyciągały tłumy.

Przy współudziale Wójta, w trosce o ochronę, zachowanie i przywrócenie  charakterystycznych  dla  Kurpi Zielonych tradycji, pieśni, obrzędów i zwyczajów  oraz  zdobnictwa dyrektorzy instytucji kultury wraz z  nauczycielami uruchomili edukację regionalną w zakresie  rękodzieła artystycznego m.in. plastyki obrzędowej, która  objęła  wszystkie szkoły na terenie gminy Zbójna.

Od piętnastu lat  GOK, pod patronatem Wójta, organizuje Konkurs „Rozmaitości Wielkanocne, angażując twórców oraz  młodzież szkolną, którzy wykonują zgodnie z tradycją palmy wielkanocne, bukiety, wycinanki i pisanki, podtrzymujące tradycyjny charakter Niedzieli Palmowej. Organizowane w Gawędziarzy Ludowych  oraz Jesienne Prezentacje Kulturalne zyskały dużą popularność i przyciągają rzesze odbiorców  z  Polski.

Wójt  potrafił  stworzyć klimat jednoczący całą społeczność GMINY Zbójna - twórców ludowych, rękodzielników, młodzież i rodziny wokół Kultury Kurpiowskiej, umiał  uruchomić ich talent, inwencję, potencjał twórczy, które sprawiły, iż Kultura  Kurpiowska na tym terenie jest  wciąż żywa, chroniona i co istotne wykształciła następców, którzy będą ja kontynuować.

Nagroda Prezesa Związku Kurpiów „KURPIK” jest  zwieńczeniem  dokonań Pana Zenona Białobrzeskiego  na rzecz ochrony, a także  upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego Kurpi.

Nagrodzonym i Nominowanym składamy serdeczne gratulacje.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej