Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
12°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Powiatowe obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości

DATA PUBLIKACJI: 2015-11-12 08:59 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w mieście Łomża i powiecie łomżyńskim odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Głownie uroczystości powiatowe odbyły się w siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie władze powiatu na czele ze Starostą Łomżyńskim Elżbietą Parzych złożyły kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci Romana Dmowskiego.

15

Ten wyjątkowy dla Polaków dzień rozpoczął się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą stacjonowanie i internowanie w Łomży legionistów Józefa Piłsudskiego oraz zapalenia zniczy na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich na Cmentarzu przy ul. M. Kopernika w Łomży.

W tym roku główne uroczystości miejskie rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Janusza Stepnowskiego. Następnie przemarsz ul. Sadową, Polową, Sienkiewicza przed tablicę ku czci Leona Kaliwody, gdzie odbyła się uroczysta odprawa pocztów sztandarowych oraz złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Leona Kaliwodę. W uroczystościach miejskich udział brali przedstawiciele powiatu łomżyńskiego w osobach Elżbiety Parzych Starosty Łomżyńskiego, Lecha Marka Szabłowskiego Wicestarosty, Jarosława Kuleszy Przewodniczącego Rady Powiatu oraz radni powiatu łomżyńskiego. Głos zabrał Mariusz Chrzanowski Prezydent Łomży, Lech Antoni Kołakowski i Bernadeta Krynicka Posłowie na Sejm oraz Stefan Krajewski Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Główne uroczystości powiatowe odbyły się w południe w Drozdowie w Muzeum Przyrody -  siedzibie rodu Lutosławskich, przed tablica poświęconą Romanowi Dmowskiemu, jednemu z Ojców Polski Odrodzonej. Starosta Łomżyński w swoim wystąpieniu mówiła „(…) Dzisiejszy dzień skłania nas do refleksji i zadumy nad przeszłością i współczesnością naszej Ojczyzny (…) Jak co roku spotykamy się w symbolicznym miejscu, w Drozdowskim dworze, który w naszym regionie stanowił ważne ogniwo ruchu narodowego. Spotykamy się pod tablicą Romana Dmowskiego, wybitnego dyplomaty i męża stanu współtwórcy odrodzonej Polski (…) W dniu dzisiejszym spotykamy się aby oddać hołd wielkim postaciom polskiej historii, jak też wielu bezimiennym żołnierzom, powstańcom, wygnańcom zmarłym w obozach i na zesłaniu, pokoleniom rodaków, którzy wiernie trwali przy języku, religii, narodowym obyczaju. Oddajemy hołd wysiłkowi całego narodu, obejmujemy cały heroizm i dorobek wolnościowy, pamiętając, że czyn niepodległościowy nie jedno miał imię (…) Cieszymy się wolna Polską i świętujemy Dzień Niepodległości zarówno jako członkowie społeczności – rodzinnych, lokalnych, a także jako członkowie najszerszej łączącej nas wspólnoty – Polski. Niech to świętowanie będzie optymistyczne i pełne dumy (…)"

Zwieńczeniem uroczystości powiatowych było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego.

Obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyła także uroczystość wręczenia nagród Starosty Łomżyńskiego za promocje powiatu, która odbyła się w saloniku w siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

Przywrócenie poradni specjalistycznych coraz bliżej!

kwi 21, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT dot. aktualnej sytuacji w łomżyńskiej służbie zdrowia

mar 20, 2020
Czytaj więcej