Motyl

Powiat Łomżyński

XXII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej - relacja

W niedzielę, dn. 14.06.2015 r. w Nowogrodzie odbył się XXII Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich w ramach XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej Nowogród 2015.

Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, solistów i zespoły muzycznych.

Tegoroczna edycja przeglądu połączona była z uroczystościami upamiętniającymi 130 rocznicę urodzin Adama Chętnika obchodzonych w Województwie Podlaskim, złożeniem kwiatów na grobie i mszą świętą. Adam Chętnikbył miłośnikiem i badaczem kultury kurpiowskiej, autorem książek poświęconych Kurpiom Puszczy Zielonej, założycielem Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Jego dorobek naukowy liczy ponad 100 prac.
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów na grobie Adama Chętnika, następnie z udziałem gości odprawiono mszę świętą Msza święta z udziałem wszystkich zaproszonych (kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny).

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich został otwarty przez p. wicestarostę powiatu łomżyńskiego - Lecha Marka Szabłowskiego, burmistrza Nowogrodu – Józefa Piątka i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży – Jarosława Cholewickiego.
Na scenie wystąpiło prawie 500
wykonawców z całej Polski prezentujących tradycyjny folklor kurpiowski lub program opracowany na podstawie folkloru tego regionu.
Obok sceny prowadzone były warsztaty ginących zawodów, w których uczestniczyły dzieci , młodzież i dorośli. Licznie zebrana publiczność mogła oprócz podziwiania występów wykonawców uczestniczyć w kiermaszu sztuki ludowej odbywającego się obok sceny w trakcie imprezy oraz zwiedzić Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie.

Organizatorem przeglądu jest:
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego oraz Fundacja Sztuk i Dialogu.

Współorganizatorzy:
- Urząd Miasta i Gminy w Nowogrodzie,
- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
- Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży
- Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Patronat honorowy: Starosta Łomżyński – Elżbieta Parzych

Pomocy finansowej udzielili:

- Marszałek Województwa Podlaskiego
– Starosta Łomżyński
– Starosta Ostrołęcki
– Wójt Gminy Turośl

Protokół
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
odbywającego się w ramach XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

Jury w składzie:
1.dr hab. Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego
2.Anna Borucka - Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia
3.Andrzej Dyrdał – członek jury, dyrektor artystyczny Podlaskiej Oktawy Kultur
4. Teresa Pardo – członek jury, folklorysta, specjalista ds. folkloru kurpiowskiego
postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:

zespoły śpiewacze – grupa dorosłych

I nagroda

- Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

- Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

- Zespół Śpiewaczy z Turośli

II nagroda

- Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

- Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

- Grupa Śpiewacza Mężczyzn z Czarni

III nagroda

- Zespół Śpiewaczy„Wrzos” z Myszyńca

- Zespół „Kurpsie z Mysańca”

- Grupa Śpiewacza „Carnionki” z Czarni

- Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi

Wyróżnienie

- Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego

Zespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

- Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli

II nagroda

- Grupa Śpiewacza „Bandysionki” z Bandyś

III nagroda

- Zespół Śpiewaczy „Poziomecki” z Wykrotu

- Grupa Śpiewacza „Rutkozionki” z Rutkowa

- Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Zespoły folklorystyczne – grupa dorosłych:

I nagroda

- Zespół Regionalny „Myszyniec” z Myszyńca

- Zespół Pieśni i Tańca „Puszcza Biała”z Pniewa

II nagroda

- Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych

Wyróżnienie

- Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa

Zespoły folklorystyczne- grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

- Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

II nagroda

- Zespół „Nowe Latko” z Lelisa

III nagroda

- Dziecięcy Zespół Folklorystyczny„Turoślanie” z Turośli

- Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni

Soliści śpiewacy – grupa dorosłych:

I nagroda

- Eugenia Kuliś z Kruszy

- Zofia Gut z Długich

- Antonina Deptuła z Bandyś

II nagroda

- Marianna Bączek z Bandyś

III nagroda

- Ewa Łempicka z Wyku

Soliści śpiewacy -grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

- Małgorzata Lemańska ze Zbójnej

- Wiktoria Drężek z Wykrotu

II nagroda

- Dorota Drężek z Wykrotu

- Ewa Lemańska ze Zbójnej

Wyróżnienia

- Wiktoria Mróz z Brzozowego Kąta

- Aleksandra Szyszka z Brzozowego Kąta

- Szymon Ropiak z Bandyś

- Aleksandra Paściak Rzeszowa

Gawędziarze – grupa dorosłych:

II nagroda

- Władysław Gwiazda z Wolkowych

III nagroda

- Witold Kuczyński z Czarni

Gawędziarze – grupa dzieci i młodzieży:

Wyróżnienia

- Agnieszka Siwik z Dobregolasu

- Roksana Drężek z Wykrotu

- Antoni Drężek z Wykrotu

- Julian Jakub Drężek z Wykrotu

- Daniel Lemański z Lemana

- Rafał Dobrowolski z Lemana

- Kamil Mróz z Brzozowego Kąta

Pary taneczne:

Wyróżnienia

- Stanisław Archacki i Celina Murzyn z Myszyńca

- Julita Rolka i Bartek Bałdyga z Rutkowa

- Wiktoria Dawidczyk i Dawid Szydlik z Czarni

- Oliwia Rolka i Marcin Grądzik z Myszyńca

Soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:

I nagroda

- Jan Kania z Turośli

- Andrzej Rydel z Czarni

II nagroda

- Zenon Kaczyński z Łysych

- Marian Góralski ze Szczytna

- Eugeniusz Piaścik z Dębnik

III nagroda

- Czesław Drząszcz z Myszyńca

- Stanisław Młynarczyk z Olszyn

Wyróżnienia

- Radosław Boruch z Lelisa

- Łukasz Olbryś z Lelisa

Soliści instrumentaliści – grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

- Karol Samsel z Czarni

II nagroda

- Patryk Kaczyński z Łysych

III nagroda

- Wojciech Musiak z Ciecior

Wyróżnienie

- Radosław Boruch z Płoszyc

Kapele:

I nagroda

- Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

- Kapela Jana Kani z Turośli

II nagroda

- Kapela Grześka z Myszyńca

III nagroda

- Kapela Czesława Drząszcza z Myszyńca

- Kapela Jonusie z Czarni

W kategorii konkursowej interpretacji folkloru kurpiowskiego:

zespoły pieśni i tańca:

I nagroda

- Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie” z Grajewa

II nagroda

- Zespół Tańca Ludowego „Tradycja” z Rzeszowa

III nagroda

- Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”

zespoły wokalne i aranżacje instrumentalne:

I nagroda

- Zespół Mezzoforte z Łomży

III nagroda

- Grupa Wokalna „Tradycja” z Rzeszowa

- Michał Olchowik z Łomży

Wyróżnienie

- Kolneńskie Dziewczyny z Plusem

Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Gmina Turośl. Nagrody książkowe dla laureatów ufundował Związek Kurpiów z Ostrołęki.

2015-06-18 08:39 Opublikował: Wydział Promocji Rozwoju i Komunikacji
Autor treści: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.