„Urodziła się 17 sierpnia 1941 r. w Białym Jarze na Syberii. Wieloletnia, aktywna działaczka Związku Sybiraków Oddziału w Łomży. Zaangażowana w sprawy społeczności Sybiraków. Jest stałym uczestnikiem spotkań z młodzieżą i żywym świadkiem historii – prowadzi gawędy, propagując wiedzę i pamięć o losach Sybiraków. Współorganizuje wszystkie uroczystości sybirackie – Dzień Sybiraka, Łomżyński Marsz Pamięci. Dzięki jej aktywności umieszczono w Nowogrodzie tablicę upamiętniającą wywiezionych, powstała wystawa o Sybirze. Była inicjatorką spotkania dzieci urodzonych na Syberii. Pisze wiersze i wspomnienia, jest współautorką książki „Nieprzemilczana historia – O zesłańcach Sybiru z gminy Łomża”.” (za IPN)
Powyższy opis dotyczy tegorocznej Laureatki Nagrody „Świadek Historii”, Pani Niny Żyłko, wyróżnionej przez Instytut Pamięci Narodowej w konkursie honorującym osoby przyczyniające się do ochrony prawdy historycznej i budowania świadomości narodowej. Jedna z sześciorga tegorocznych laureatów to wieloletnia sekretarz łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków i osoba głęboko zaangażowana w przekazywanie świadectwa o doświadczeniach zesłańców na „nieludzką ziemię”. Jej działalność ma szczególne znaczenie dla naszego regionu i jego mieszkańców, dla których pamięć o ofiarach Sybiru stanowi jeden z filarów lokalnej tożsamości.
Podczas uroczystej gali konkursu (4.12.2025 r.), w imieniu mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej gratulacje oraz najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności przekazała Laureatce Wicestarosta Łomżyński Anna Gawrych.

