Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
13°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Wizyta delegacji Powiatu Łomżyńskiego na Łotwie w dniach 9-13 lipca 2008 r.

DATA PUBLIKACJI: 2008-07-17 09:06 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
W dniach 9-13 lipca 2008 roku na zaproszenie Powiatu Daugavpils na Łotwie przebywała 24-osobowa oficjalna delegacja Powiatu Łomżyńskiego na czele ze Starosta Łomżyńskim Krzysztofem Kozickim. W skład delegacji weszli radni powiatu oraz samorządowy z Gmin: Miastkowo, Jedwabne, Wizna i Przytuły a także lokalni przedsiębiorcy.

50

Tegoroczna wymiana samorządowa miała szczególny charakter. Delegacja powiatu uczestniczyła w trwającym w dniach 5-12 lipca 2008 r. narodowym Święcie Pieśni i Tańca, który na Łotwie odbywa się, co 5 lat.

Samorządowcy uczestniczyli w dwóch koncertach. W pierwszym pt. „Wytańczyć czas” na kameralnym stadionie w Rydze podczas nocnego, 3,5 godzinnego pokazu wystąpiło ponad 13 tys. tancerzy z całej Łotwy, którzy zaprezentowali niezwykle efektowny i urozmaicony pod względem układów choreograficznych spektakl tańców folklorystycznych. Jednorazowo na płycie stadionu tańczyło ponad 2 tys. artystów.

Drugi koncert pt. „Łotwa – ziemia słońca” odbył się w przepięknie położonym kompleksie leśnym nieopodal Rygi. Amfiteatr na głównej scenie pomieścił 12 tys. wykonawców, którzy podczas prawie 5-godzinnego koncertu zaprezentowali szeroki repertuar pieśni narodowych oraz ludowych. Koncert obserwowała ponad 40-tysięczna widownia.

W koncercie uczestniczyło wiele znamienitych gości, m.in. Prezydent Łotwy – Valdis Zatlers, który uroczyście otworzył koncert oraz serdecznie przywitał biorących udział w tym narodowym święcie Łotwy.
W koncertach oprócz delegacji polskiej uczestniczyli przedstawiciele Niemiec i Białorusi, z których powiaty są partnerami Powiatu Daugavpils.

W ramach tegorocznej wymiany delegacja przebywał także w 2-ch gminach gdzie mogła zapoznać się z realizacją zadań w zakresie pomocy społecznej i kulturalnej.

Podczas pobytu w siedzibie Starostwa w Daugavpils Dyrektor Wykonawczy – Wanda Kezika zaprezentowała działania Powiatu w zakresie realizacji projektów zarówno infrastrukturalnych jak i społecznych współfinansowanych ze środków europejskich. Przedstawiła także plany na najbliższy okres programowania UE w latach 2007-2013.