Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
25°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Gawęda Historyczna Stanisław Kostka Łukomski - "Biskup Niezłomny "

DATA PUBLIKACJI: 2012-03-06 11:44 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
Łomżyńskie Bractwo Historyczne w ostatni czwartek lutego miało zaszczyt zaprosić znakomitych gości oraz mieszkańców Łomży na swoje kolejne otwarte spotkanie historyczne z cyklu Gawęda Historyczna.
Zdjęcie

3

Tematem wiodącym Gawędy było wspomnienie wybitnej w dziejach Łomży postaci drugiego Biskupa Diecezji Łomżyńskiej Stanisława Kostki Łukomskiego, a w drugiej części spotkania zebrani zapoznali się z opracowaniem Bractwa nt. „Łomża - miasto Jego Królewskiej Mości”.

Uczestników kolejnego już spotkanie z łomżyńską historią powitano jak zwykle, w gościnnych progach siedziby Łomżyńskiego Bractwa Historycznego - znanej łomżyńskiej Restauracji „Na Farnej”. Wśród gości, którzy zaszczycili Bractwo swoją obecnością należy w pierwszej kolejności wymienić: JE Biskupa Łomżyńskiego Seniora Tadeusza Zawistowskiego, wicedyrektora Muzeum Diecezjalnego ks. Tomasza Grabowskiego, ojca Jana Bońkowskiego, Wicestarostę Łomżyńskiego Krzysztofa Kozickiego, Wójta Gminy Łomża Jacka Nowakowskiego, kierownik Archiwum Państwowego o/Łomża Danutę Bzurę, sekretarz ŁTN im. Wagów Elżbietę Żegalską oraz radnych Rady Miejskiej Łomży.

Prowadzącym Gawędę Historyczną był Starszy Bractwa Czesław Rybicki. Pokaz multimedialny przybliżający zebranym postać Biskupa Ziemi Łomżyńskiej Stanisława Kostki Łukomskiego - Wielkopolanina z Poznania, wyświęconego na kapłana 24 lutego 1898, następnie Biskupa pomocniczego Archidiecezji Poznańskiej, od 1906r Szambelana Papieskiego, kanonika Kapituły Poznańskiej i Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Poznańskiego w dziedzinie filozofii, a od 24 czerwca 1926r mianowanego Biskupem Łomżyńskim oraz w tym samym roku wybranego na stanowisko Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski - zaprezentował członek Bractwa, pracownik naukowy IPN, historyk i znawca tematu dr Krzysztof Sychowicz.

W październiku 1948r w trakcie powrotu z pogrzebu Prymasa Polski Augusta Hlonda, samochód Biskupa z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn uderza w drzewo. Biskup Kostka Łukomski jako jedyny z uczestników wypadku zostaje bardzo ciężko ranny, a po transporcie do Warszawy umiera w czwartek 28 października 1948r w szpitalu św. Antoniego w Warszawie, prowadzonym przez siostry Elżbietanki. Jako wybitny Kapłan i Pasterz Łomżyńskiej Diecezji zostaje 3 listopada 1948r pochowany w podziemiach Katedry Łomżyńskiej.

W serdecznej dyskusji i osobistym wspomnieniu o wybitnym Pasterzu Ziemi Łomżyńskiej jako naoczni świadkowie Jego działań, wzięli m. innymi udział JE Biskup Senior Tadeusz Zawistowski oraz Ojciec Jan Bońkowski. Zdaniem obecnych dokonania Biskupa Kostki Łukomskiego dla Diecezji Łomżyńskiej, w tym zwłaszcza te materialne jak budowa i oddanie do użytku Domu Katolickiego na ul Sadowej oraz ocalenie od zniszczenia przez Niemców Łomżyńskiej Katedry pozostaną na zawsze dla nas świadectwem Jego niezłomnej woli. Pasterz Ziemi Łomżyńskiej znany był również z wielkiej pracy społeczno-wychowawczej wśród wiernych oraz jako niezłomny obrońca niezależności Kościoła Łomżyńskiego od wpływów państwa komunistycznego.

W drugiej części spotkania uczestnicy Gawędy zapoznali się z multimedialnym opracowaniem Bractwa nt. „Łomża - miasto Jego Królewskiej Mości” - w zestawieniu dokumentów i zdarzeń historycznych dokumentujących na przestrzeni dziejów państwowości polskiej, ciągłość przynależności miasta Łomży od 1526r do rejestru miast królewskich.

 

/oprac. kow/

Łomżyńskie Bractwo Historyczne

 

190916031417.jpg

XXVII FESTIWAL MUZYCZNE DNI DROZDOWO – ŁOMŻA 24 lipca – 2 sierpnia 2020

lip 14, 2020
Czytaj więcej

Rządowe wsparcie dla naszego samorządu!

wrz 03, 2020
Czytaj więcej

Nabór wniosków o Stypendium Starosty Łomżyńskiego na rok szkolny 2020/2021

wrz 03, 2020
Czytaj więcej

100. rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II, Świętego Kościoła katolickiego

maj 18, 2020
Czytaj więcej