Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
-4°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Zaproszenie na wystawę malarstwa

DATA PUBLIKACJI: 2013-04-04 12:05 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, Klub Wojskowy w Łomży zapraszają na wystawę malarstwa Janiny Rogowskiej.
Zdjęcie

1
Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 10 kwietnia 2013 roku o godzinie 18.00 w Galerii N w Łomży, Al. Legionów 133. Wstęp wolny.
 
Zapraszamy.
 

W programie występ artystów z Filharmonii Narodowej w Warszawie.


Janina Rogowska

Urodziłam się w 1953 r w Środzie Śląskiej k. Wrocławia. W 1988 roku w Warszawie uzyskałam tytuł instruktora kulturalno-oświatowego o specjalności teatr. Podjęłam pracę w Szkole Podstawowej w Makowskich, następnie w Świetlicy Wiejskiej w Grądach Wielkich oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem.

Czynnie współpracuję ze szkołami, świetlicami, domami kultury, nie tylko w obrębie gminy, ale także województwa. Miłość do sztuki pozwoliła mi rozwijać własne talenty. Zaczęłam wystawiać swoje prace podczas imprez kulturalnych, jubileuszy, obchodów, festynów oraz prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą, zaszczepiając w nich tradycje i ludowość.

Gromadzę informacje historyczne o wsi Grądy Wielkie i o dworze, jaki się tam znajdował. 10 lat temu założyłam kronikę wsi, z historiami przekazywanymi ustnie przez najstarszych mieszkańców. Myślę o założeniu Izby Pamięci w związku z dworkami w Grądach Wielkich i Jedwabnem. Ponadto posiadam 5 albumów/kronik dotyczących naszego Papieża Jana Pawła II. Zorganizowałam w Jedwabnem wystawę pod hasłem „Jan Paweł II jako bohater naszych czasów”.

Moja współpraca z szkołami, przedszkolami czy organizacjami harcerskimi nie ogranicza się jedynie do robienia kwiatków z bibuły. W zależności od pory roku (Wielkanoc, Boże Narodzenie, Noc świętojańska) organizuję tematyczne warsztaty rękodzieła ludowego. Ponadto uczestniczę w wydarzeniach związanych nie tylko z kulturą, ale również ze sportem, rekreacją, czy imprezami okolicznościowymi, jak choćby „Święto pieczonego ziemniaka” itp.

Od 2008 roku w MGOK Jedwabne pod moją opieką działają kółka plastyczne oraz teatralne. Spotykam się z dziećmi w poniedziałki i piątki. W ramach działalności kół organizujemy konkursy i wystawy plastyczne.

Z mojej inicjatywy powstała cykliczna impreza kulturalna, która promuje gminę Jedwabne. Jestem jej pomysłodawcą i głównym organizatorem. I Plener Malarski odbył się w 2009 roku. (Kolejne edycje powstały w latach 2010, 2011 i 2012). Celem było propagowanie twórczości artystycznej, zachowanie w pamięci różnych form budownictwa oraz podkreślenie piękna lokalnego krajobrazu. Plener odbywał się w okresie wakacyjnym i trwał tydzień. Ponad 20 malarzy z woj. podlaskiego i nie tylko, doskonaliła warsztat malarski. Dodatkowymi atrakcjami były wycieczki po lokalnych zabytkach, Muzeum Wsi w Drozdowie, pływanie gondolami rzeką Narew, wiejskie ogniska integracyjne i wiele innych. Każdego roku plener cieszy się coraz większym zainteresowaniem i promuje kulturę gminy. Inicjatywę nagłaśniały lokalne media, m.in.: Polskie Radio Białystok, Gazeta Współczesna i TVP Białystok. 11.10 odbył się wernisaż wystawy poplenerowej.

Ważniejsze wydarzenia:

- 2005 r. - Nagroda Starosty Łomżyńskiego przyznana mi w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniana i ochrony dóbr kultury w powiecie łomżyńskim.

- 2008 - Udział w wystawie jubileuszowej 15 lecia Galerii N w Łomży,( 21.10.2008 – moje prace znalazły się na wystawie wśród 53 innych twórców.)

- 28.06-8.07.2008. – Udział w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Nowogrodzie,org. Klub FORT w Łomży następnie uczestniczyłam w wystawie poplenerowej w Galerii „N” w Łomży.

- 16-18.05.2008. - Biblioteka Publiczna, Środa Śląska. Zostałam zaproszona przez władze miasta jako artysta urodzony w Środzie Śląskiej. W ciągu trzech dni pobytu, promowałam kulturę regionu podlaskiego, na zakończenie otrzymałam dyplom z podziękowaniem za przybycie. Wystawa moich prac widniała w Bibliotece Publicznej przez miesiąc.

- 19.07.2008 Nagroda Burmistrza Jedwabnego wręczona na festynie „Dni Jedwabnego”. Nagrodę wręczono na festynie „Dni Jedwabnego”. W uznaniu zasług i osiągnięć w pracy zawodowej, dziękując za całokształt działalności kulturalno-oświatowej, na rzecz dzieci i młodzieży gminy Jedwabne.

- 16-17.05.2009 - Udział w wystawie rękodzieła artystycznego w Białymstoku. Impreza odbyła się na placu przy budynku Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku. Organizatorami było Stowarzyszenie Działań Twórczych Dzieci i Młodzieży „Kuźnia”. Wydarzenie relacjonowały m.in. Kurier Poranny oraz TVP Białystok.

- 17.11-15.12.2009 - Udział w wystawie poplenerowej „Łomżyńskie klimaty” z okazji Jubileuszu 25-lecia Klubu Garnizonowego.

- 2010 r. - Prowadzenie bezpłatnych szkoleń „Aktywna”, skierowanych do kobiet z powiatów: suwalskiego, zambrowskiego, łomżyńskiego, białostockiego i grajewskiego. Kurs z papieroplastyki i rękodzieła ludowego prowadziłam w MGOK w Jedwabnem. O wydarzeniu pisała Gazeta Współczesna 8.03.2010 r.

- 18-19-20.03.2010 – Promocja regionów w Białymstoku. Reprezentowałam gminę Jedwabne wraz z grupą Ziemia Łomżyńska. Za promocję folkloru i ludowości otrzymaliśmy Nagrodę Prezydenta Białegostoku. Do wygranej w znacznej mierze przyczynił się wygląd stoiska promocyjnego: przyozdobiłam je własnoręcznie wykonanymi kwiatami z bibuły oraz obrazami krajobrazu łomżyńskiego.

- 7.06.2010 - Święto Sąsiadów w Łomży. Wystawa prac rękodzieła ludowego

- 9.10.2010 – Wystawa prac podczas Forum Kobiet w Łomży, sala Starostwa Powiatowego w Łomży.

- 2011 - Targi Turystyczne w Białymstoku. Wspólnie z prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Łomżyńskiej, panem Jerzym Lipińskim, reprezentowaliśmy nasz region. Stoisko przyozdobiłam rękodziełem artystycznym, zadbano także o promocję lokalnego jadła i nalewek. Gazeta Współczesna 21.03.2011 pisała: „Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz robienia kwiatów z bibuły . To właśnie dzięki kolorowym bukietom, wykonanym przez panią Janinę Rogowską, lokalną artystkę, stoisko było atrakcyjne i oryginalne. – Takie pokazy to teraz jedyny sposób, by zachęcić młode osoby do zapoznawania się ze sztuką ludową – uważa Janina Rogowska, która zajmuje się upowszechnianiem rękodzieła ludowego na terenie województwa.

- 17.04.2011 r. Galeria Alfa w Białymstoku. Wystawa i warsztaty rękodzieła w Niedzielę Palmową. Uczestnicy chętnie wykonywali palmy i pisanki wielkanocne.

- 27.05.2010 – 07.06.2010 prowadziłam szkolenie „Pracownik agroturystyczny z modułem rękodzieła ludowego” dla bezrobotnych kobiet w Jedwabnem. Warsztaty organizowała Fundacja Kształcenia Kadr z Białegostoku.

- Targi Turystyczne w Białymstoku 18-19-20 marzec 2012, udział w promocji regionu. Zainteresowanie stoiska przyciągały wykonane przeze mnie stroiki, ozdoby, kwiaty i obrazy.

Ponadto otrzymałam wyróżnienie w konkursie plastycznym „Impresje Łomżyńskie” zorganizowanym przez oddział Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

Każdego roku wystawiam swoje prace podczas Targów Twórczości Artystycznej w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży z okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia (lata 2005 - 2013)

190916031417.jpg

Rusza nabór do II edycji projektu Bony na szkolenie

gru 07, 2020
Czytaj więcej

2 lata obecnej kadencji – DROGI

gru 31, 2020
Czytaj więcej

82 lata temu zmarł w Drozdowie Roman Stanisław Dmowski

sty 07, 2021
Czytaj więcej

NOWA EDYCJA BONÓW NA SZKOLENIA ORAZ PROFILAKTYKA WAD POSTAWY W POWIECIE ŁOMŻYŃSKIM

lis 26, 2020
Czytaj więcej