Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
7°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej"

DATA PUBLIKACJI: 2021-09-17 10:05 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
TAGI | kultura, powiat,
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska uczestniczyła w wyjątkowym spektaklu historycznym upamiętniającym obronę odcinka "Wizna" w kampanii wrześniowej 1939 roku
11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski

11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski

8
11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski 11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski 11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski 11.09.2021 r. Spektakl historyczny "Ostatni schron Góry Strękowej" w wykonaniu Artystów z Wizny; reżyseria Sławomir Konarzewski, na zdjęciu od lewej: Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Burmistrz Jedwabnego Adam Mariusz Niebrzydowski, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska - podczas oglądania spektaklu

W sobotni wieczór 11 września 2021 r. mieszkańcy Wizny stworzyli widowisko łączące teatr i rekonstrukcję. Wszystko po to, by przypomnieć wydarzenia, które rozgrywały się nieopodal we wrześniu 1939 roku, kiedy kilkuset polskich żołnierzy stawiło czoło potędze niemieckiej - XIX Korpusowi Pancernemu gen. H. Guderiana.

Odcinek "Wizna" to 6 km szosy Łomża-Białystok, biegnących po grobli przecinającej bagna rozciągające się w dolinach Narwi i Biebrzy. Teren bagienny zwykle nie do przebycia, w 1939 r. wskutek suchego lata, stał się przejezdny dla najeźdźcy, co ostatecznie zdecydowało o losie tego odcinka umocnień, rozciągającego się od wsi Maliszewo do wsi Kołodzieje, na który składały się schrony bojowe - 6 ciężkich, 8 małych i 2 lekkie.

720 polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa stanęło naprzeciw 42 200 niemieckich żołnierzy uzbrojonych w 350 czołgów, 657 moździerzy, dział i granatników, wspieranych z powietrza 600 samolotami Luftwaffe. Tylko kilkudziesięciu polskich żołnierzy przeżyło, dostając się w niewolę niemiecką. Pozostali zginęli walcząc do końca. Kpt Władysław Raginis dopełnił złożonej wcześniej przysięgi - po wyczerpaniu amunicji i wydaniu rozkazu kapitulacji ostatnim ocalałym podwładnym - sam pozostał na stanowisku dowodzenia do końca - zginął rozrywając się granatem. W 2012 roku został pośmiertnie mianowany na stopień majora. Obrona zyskała zaś miano "Polskich Termopil".

W roli kpt. Władysława Raginisa wystąpił ks. Mateusz Gąsowski z parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Wiźnie, por. Stanisława Brykalskiego - Sławomir Abramowicz, gen. Czesława Młot-Fijałkowskiego - Wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda. Autorem scenariusza i reżyserem jest Sławomir Konarzewski - nauczyciel historii z Lubiejewa koło Ostrowi Mazowieckiej. Konsultacje historyczne były zadaniem Dariusza Szymanowskiego ze Stowarzyszenia Wizna 1939. Niezwykłą scenografię stworzył mieszkaniec Nieławic w gminie Wizna - Rafał Osiecki, a poruszającą muzykę skomponował Paweł Andruszkiewicz. W spektaklu zagrało ponad 40 mieszkańców gminy Wizna, wspieranych przez 4 grupy rekonstrukcyjne, które zapewniły udział historycznego sprzętu wojskowego, strzały, wybuchy i dym, jednym słowem wszystko, dzięki czemu zebrani licznie widzowie mogli poczuć ducha wojny.

Zobaczyć spektakl przybyli: Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

Wicestarosta Maria Dziekońska złożyła podziękowania dla Wójta Gminy Wizna Mariusza Soliwody i mieszkańców za "innowacyjne wplatanie historii w życie współczesnego społeczeństwa".

Na zakończenie - reżyser Sławomir Konarzewski przypomniał, jak do tego wszystkiego doszło - o inspiracji, którą przed laty dał mu Mariusz Soliwoda - dziś piastujący urząd Wójta Gminy Wizna, stwierdził podsumowując, że „były to dla mnie wielkie rekolekcje duchowe i patriotyczne”.

Było - patriotycznie, podniośle i wzruszająco!

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej