Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
3°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Pobyt delegacji powiatu łomżyńskiego w Daugavpils na Łotwie w dniach 15-18.11.2005 r.

DATA PUBLIKACJI: 2005-11-22 14:56 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
W dniach 15-18 listopada br. oficjalna delegacja Powiatu Łomżyńskiego przebywała w zaprzyjaźnionym Powiecie Daugavpils. W delegacji oprócz władz powiatu uczestniczyli Wójtowie z terenu powiatu, grupa samorządowców z gminy Miastkowo oraz przedstawiciele Łomżyńskiej Izby Przemysłowo- Handlowej w Łomży.

36

Głównym punktem pobytu było podpisanie umowy o współpracy między gminami Miastkowo i Naujene. Program obejmował także dwustronne spotkania samorządów partnerskich mających na celu utrwalenie więzi współpracy na przyszłość. Podczas pobytu doszło także do spotkania władz ŁIPH w Łomży z przedstawicielami Daugavpilskiego Oddziału Izby Przemysłowo-Handlowej i Rady Dyrektorów Przedsiębiorstw miasta Daugavpils.
Szczególnie uroczystym punktem programu był udział polskiej delegacji w obchodach 87-rocznicy odzyskania niepodległości przez Łotwę. W ramach tych obchodów grupa uczestniczyła w akademii organizowanej corocznie przez władze powiatu, na której uhonorowani zostali zwycięzcy konkursu na „Osobowość roku” w różnych dziedzinach życia społecznego. Kolejnym elementem obchodów, w którym uczestniczyła delegacja polska był uroczysty koncert w teatrze w Daugavpils. Na koncercie obecni byli władze Powiatu i Miasta Daugavpils a także przedstawiciele polskiej dyplomacji w osobie Konsula RP w Rydze.

Bardzo urozmaicony program pobytu przeplatany był elementami kulturalnymi takimi jak: wizyta w szkole polskiej im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpils, zwiedzanie Centrum Młodzieży, wizyta w Kościele Parafialnym w Liksnie, spotkanie z artystką ludową jak również spotkaniami gospodarczymi z przedstawicielami lokalnego biznesu. Delegacja polska zwiedziła Zakład Przetwórstwa Mięsnego, Przedsiębiorstwo Przemysłu Zbożowego (młyn Daugavpils zajmujący się produkcją mieszanek zbożowych dla zwierząt hodowlanych) oraz Zakład Obróbki Drewna. Przedsiębiorcy z Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej odbyli szereg indywidualnych rozmów z przedsiębiorcami łotewskimi na temat przyszłej współpracy gospodarczej.

Pobyt delegacji na Łotwie podkreślił niezwykłą życzliwość z jaką przyjmowana była grupa polska. Naród łotewski i polski łączą wspólne dzieje historii związane z wyzwalaniem miasta Daugavpils przez wojska łotewskie wspierane przez wojsko polskie dowodzone przez gen. Rydza-Śmigłego z okupacji radzieckiej w 1920 roku.

Współpraca powiatu łomżyńskiego z powiatem Daugavpils oraz gminy Miastkowo z gminą Naujene może być już w przyszłym roku poszerzona o współpracę kolejnych samorządów gminnych. Wstępną deklarację nawiązania kontaktów wyraził Wójt Gminy Pątnica.

Oficjalna delegacja łotewska została zaproszona do przyjazdu do Polski w pierwszym półroczu 2006 roku. Przewiduje się udział zespołów łotewskich w oficjalnych imprezach kulturalnych organizowanych przez Powiat Łomżyński.