Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
4°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Reaktywacja Stacji Kolejowej w Sokołach

DATA PUBLIKACJI: 2020-10-07 15:42 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniu 5 października 2020 r. odbyło się uroczyste otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach. Po 20 latach przerwy powraca linia kolejowa z Łap do Ostrołęki - przez Łomżę choć chwilowo pociągi dojadą tylko do Sokół. Jest tam zlokalizowany nowy punkt przeładunkowy, który już służy lokalnym przedsiębiorcom.
5.10.2020 r. Otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach; Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski przemawia stojąc za mównicą

5.10.2020 r. Otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach; Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski przemawia stojąc za mównicą

6
5.10.2020 r. Otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach; uczestnicy wydarzenia 5.10.2020 r. Otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach; Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski przemawia stojąc za mównicą; w tle biało-czerwone flagi 5.10.2020 r. Otwarcie Stacji Towarowej w Sokołach

Linia kolejowa nr 36 Ostrołęka – Łapy, dziś z blisko 130-letnią historią, została po raz pierwszy oddana do użytku 27 listopada 1893 r.  Wiosną 2000 roku, w Sokołach zawieszono ruch pociągów pasażerskich i towarowych, a dziesięć lat później część torów została rozebrana i sprzedana.

Uroczystość rozpoczął Wójt Gminy Sokoły Józef Zajkowski, który przedstawił historię wieloletnich starań o przywrócenie ruchu kolejowego w Sokołach.

Na pociąg towarowy z Puław czekają - od lat - lokalni dystrybutorzy nawozów i rolnicy. Na składzie blisko 1000 ton - między innymi mocznika i saletry amonowej. Jak mówi Jan Ołdakowski, dystrybutor nawozów z Szepietowa - Tego potrzeba bardzo dużo tutaj, bo rejon jest typowo rolniczy i typowo - ludzie stosują dużo nawozów mineralnych.

Zanim trafią na pola i łąki - przyjadą do magazynów, ale wcześniej trzeba je rozładować. Do tego potrzebna jest stacja towarowa. Najbliższe punkty przeładunkowe - w Szepietowie, Łapach i Czyżewie nie działają z powodu budowy RailBaltiki. - Jedyny rozładunek tutaj w okolicy będzie w Sokołach i z tego się bardzo cieszymy i również nasze firmy, załadunek i rozładunek będą mogły tutaj dokonywać – powiedział Józef Zajkowski wójt gminy Sokoły.

Zyskają na tym nie tylko lokalni przedsiębiorcy, ale też środowisko i drogi. Gdyby jeden taki skład miał przyjechać ciężarówkami - nawozy zajęłyby ponad 40 TIR-ów. To by oznaczało tysiące litrów spalonego paliwa i setki kilometrów niszczonych dróg.

Lokalny rozwój - ma też szersze znaczenie. - Wzrasta atrakcyjność tego regionu i w związku z tym będzie to miało pośrednie oddziaływanie na dochód narodowy. Wszystkim nam tutaj - w obszarze tej kolei będzie się żyło lepiej – uważa prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku.

Remont najbliższych stacji przeładunkowych ma się skończyć za trzy lata, ale i po tym czasie punkt w Sokołach będzie działał. W planach jest jeszcze założenie oświetlenia, co umożliwi rozładunek w nocy i uruchomienie składów osobowych - szynobusów. Zdaniem przedstawiciela Ministerstwa Infrastruktury, po odbudowie torów - utworzenie przejazdów pasażerskich to tylko kwestia czasu.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu i parlamentu, włodarze miast, gmin i powiatów z województwa podlaskiego, przedsiębiorcy a także przedstawiciele PKP PLK i Grupy Azoty. Powiat Łomżyński reprezentował Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski.

na podstawie https://bialystok.tvp.pl/50188115/nowa-stacja-towarowa-w-sokolach

190916031417.jpg

XXVII FESTIWAL MUZYCZNE DNI DROZDOWO – ŁOMŻA 24 lipca – 2 sierpnia 2020

lip 14, 2020
Czytaj więcej

Rządowe wsparcie dla naszego samorządu!

wrz 03, 2020
Czytaj więcej

Nabór wniosków o Stypendium Starosty Łomżyńskiego na rok szkolny 2020/2021

wrz 03, 2020
Czytaj więcej

O NIEPODLEGŁĄ – KIERUNEK PÓŁNOCNO – WSCHODNI – 1920

sie 05, 2020
Czytaj więcej