Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
3°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

70. rocznica śmierci por. Kazimierza Żebrowskiego

DATA PUBLIKACJI: 2019-12-04 14:57 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W niedzielę 1 grudnia 2019 roku w Śniadowie odbyły się uroczystości 70. rocznicy śmierci por. Kazimierza Żebrowskiego „Bąka” – ostatniego komendanta Okręgu Białystok Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz jego syna Jerzego Żebrowskiego ps. „Konar”. W uroczystościach udział wzięli: Marek Komorowski Senator RP, Marek Olbryś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Lech Marek Szabłowski Starosta Łomżyński oraz Rafał Pstrągowski Wójt Gminy Śniadowo.

6

O godzinie 10:00 została odprawiona została Msza Święta celebrowana przez Biskupa Stanisława Stefanka w kościele parafialnym w Śniadowie, po której to odbyła się inscenizacja wydarzeń z 3 grudnia 1949 roku. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Śniadowie swoje wykłady naukowe wygłosili Leszek Żebrowski i Michał Wołłejko. Postawa i walka tych ludzi powinna być częścią naszego etosu. Temu służy te dzisiejsze spotkanie, aby przedstawić szerokiej publiczności historię tych ludzi, ich walkę, postawę i życie, ponieważ ta historia wciąż nie jest znana i nie przebiła się do powszechnej świadomości Polaków i mieszkańców tej ziemi – mówił Michał Wołłejko, historyk specjalizujący się w dziejach podziemia antykomunistycznego po roku 1944.

Kazimierz Żebrowski pochodzi ze Szczepankowa, wychowywał się w rodzinie o patriotycznych tradycjach. Jego dziadek walczył w powstaniu styczniowym w 1863 roku. Kazimierz Żebrowski zaczął konspiracje już w roku 1939, najpierw za pierwszej okupacji sowieckiej, a potem za okupacji niemieckiej i broni nie złożył aż do roku 1949. W nocy z 3 na 4 grudnia poległ wraz z synem w walce z obławą grupy operacyjnej UB i KBW we wsi Mężenin niedaleko Śniadowa. Zostali oni otoczeni na konspiracyjnej kwaterze w Mężeninie. Podczas próby przebicia się obaj zostali ranni, a najbardziej ucierpiał Jerzy. Kazimierz wrócił do syna i dobił go, aby skrócić mu cierpienie po czym sam się zastrzelił. Ich zwłok nigdy nie wydano rodzinie. W obławie, w której zginęli, siły komunistyczne zmobilizowały aż 4 plutony wojska i KBW oraz cywilnych funkcjonariuszy urzędu bezpieczeństwa publicznego. Świadczy to o tym jak bardzo bali się komuniści tych dwóch niezłomnych żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Organizatorami wydarzenia byli: Związek Żołnierzy NSZ Okręg Łomża, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Wójt Gminy Śniadowo.

190916031417.jpg

Oficjalna wizyta w Daugavpils

sie 30, 2019
Czytaj więcej

Wojskowy pogrzeb bezimiennych bohaterów wojny 1920 roku

sie 19, 2019
Czytaj więcej

Łomżyńskie Anioły Biznesu 2019 wręczone!

wrz 25, 2019
Czytaj więcej

Ożywiamy przeszłość

sie 20, 2019
Czytaj więcej