Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
3°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

Wkręcamy w kulturę - podsumowanie zadania

DATA PUBLIKACJI: 2019-11-28 09:05 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
18 listopada 2019 roku w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich odbył się koncert „Ścieżkami kultury”, który był finałem i podsumowaniem zadania „Wkręcamy w kulturę” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zdjęcie

21
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Barwne, wokalno-taneczne widowisko przedstawiało narodową kulturę i historię, w nowej, specjalnej oprawie na miarę XXI wieku. Program koncertu inspirowany narodowymi i regionalnymi pieśniami, tańcami, strojami, które są prawdziwymi arcydziełami sztuki ludowej zobaczyliśmy w dwóch odsłonach: tradycyjnej, pielęgnowanej przez naszych dziadków i ojców i współczesnej formie, przystępnej dla międzypokoleniowych uczestników. Nowe odsłony, często zaskakujące aranżacje znanych ludowych pieśni przygotował ceniony muzyk Grzegorz Sekmistrz. Uczestnicy zadania wspomagani przez tancerzy i wokalistów Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, Studia Wokalnego ROK i Klubu Tańca Towarzyskiego Akat zaprezentowali przepiękny koncert doceniony przez licznie zgromadzoną publiczność.

Przygotowania do finału prowadzone były już od czerwca. Przez kilka miesięcy w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży odbywał się cykl warsztatów artystycznych, tanecznych i wokalnych, których głównym założeniem była integracja, „wkręcenie w kulturę” osób z różnych środowisk. W warsztatach brały udział dzieci, młodzież, osoby dorosłe i niepełnosprawne, a tematyką były pieśni i tańce bezpośrednio nawiązujące do narodowej i regionalnej tradycji, jak również współczesne formy taneczne i muzyczne.

W ramach zadania odbyły się warsztaty tańca klasycznego i narodowego poprowadzone przez pedagoga i choreografa Zespołu Pieśni i Tańca Kuźnia Artystyczna w Wilanowie, na co dzień zatrudnionego w Zespole Pieśni i Tańca UW Warszawianka Piotra Skawskiego. Taniec współczesny poprowadziła trenerka Magdalena Pardo Baczewska, która przygotowała energetyczny układ choreograficzny z zapałem i wielką radością ćwiczony przez uczestników warsztatów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wokalne z Mariką Martą Kosakowską - wokalistką muzyki rozrywkowej, prezenterką telewizyjną chociażby takiego programu jak The Voice of Poland. Wartościowe warsztaty poprowadziła Paulina Grochowska Stekla, wokalistka, aktorka, trener wokalny, absolwentka Studium Wokalno - Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni i Akademii Muzycznej w Gdańsku - jazz i muzyka estradowa, która udzieliła szeregu wskazówek związanych z rozwojem wokalnym. Podczas warsztatów z Agnieszką Żemek Pawczyńską uczestnicy zadania poznali zarówno tradycyjne, narodowe i regionalne pieśni, jak również w wersji folk, którą prezentuje artystka, będąc członkiem znanej kapeli Skiela Kapela.

Organizatorzy zadania oprócz szeregu działań umożliwiających aktywne uczestnictwo w zajęciach tanecznych i wokalnych zadbali też o integrację różnych środowisk, grup społecznych i pokoleń. W sierpniu, w Centrum Wypoczynkowo - Rekreacyjnego Proserwy koło Augustowa odbyło się kilkudniowe zgrupowanie mające na celu interdyscyplinarną pracę oraz możliwość aktywnego zintegrowania grupy. Doskonałą okazją do integracji był też wyjazd na spektakl muzyczny „Aida” do Teatru Roma w Warszawie. Uczestnicy zadania mogli obcować z kulturą na najwyższym poziomie, co przyczyniło się do bardziej świadomego współtworzenia kultury.

Zadanie „Wkręcamy w kulturę” było mostem międzypokoleniowym, które zarówno w pośredni jak i bezpośredni sposób łączyło osoby reprezentujące nie tylko różny wiek, ale także różne grupy społeczne, status materialny czy niepełnosprawność. Było to zadanie kompleksowe, nowoczesne, zakładające przede wszystkim możliwość aktywnego w nim uczestnictwa.

Zadanie realizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - Instytucję Kultury Powiatu Łomżyńskiego.

Współpraca:
Starostwo Powiatowe w Łomży
Fundacja Sztuk i Dialogu
Zespół Szkół Specjalnych w Łomży

Zadanie realizowane w ramach programu Kultura dostępna

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Stanowisko Zarządu Powiatu Łomżyńskiego w sprawie przebudowy i rozbudowy drogi powiatowej nr 1900B w miejscowości Czarnocin, gmina Piątnica

gru 05, 2023
Czytaj więcej

Gala wręczenia Nagród i Stypendiów Starosty Łomżyńskiego

gru 08, 2023
Czytaj więcej