Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
3°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Wspomnienia o przodkach w siedzibie przodków - bracia Andrzej i Krzysztof Meissner w Drozdowie

DATA PUBLIKACJI: 2019-11-26 11:59 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Andrzej Meissner – lekarz kardiolog i prof. Krzysztof Meissner – wybitny fizyk, specjalista w zakresie teorii cząstek elementarnych są prawnukami Sofii Casanovy Lutosławskiej, hiszpańskiej literatki i Wincentego Lutosławskiego, polskiego filozofa początku XX wieku. Ich wizyty w Muzeum niezmiennie wywołują wrażenie kontaktu z błyskotliwymi umysłami ich przodków i dostarczają wielu informacji o byłych właścicielach dworu w Drozdowie.

4

Tak też było podczas wizyty  25 listopada 2019 roku, pełnej rodzinnych wspomnień o  Lutosławskich. Nie tylko o pradziadkach - Sofii i Wincentym, ale też o ich najmłodszej córce,  Halinie Meissner, której Andrzej i Krzysztof Meissnerowie są wnukami. Jak wspominali, Halina była wyjątkowo silną i pozytywną osobowością. Czytała książki w języku polskim, francuskim, hiszpańskim i angielskim… również w wieku 90 lat. Jeden z jej synów – Wojciech, to śp. O. Karol Meissner. Choć z wykształcenia lekarz, zdecydował się na życie zakonne - większość swego klasztornego życia spędził w klasztorze benedyktynów w Lubiniu. Święcenia kapłańskie przyjął m. in. po słowach zachęty ze strony swego przyjaciela – Karola Wojtyły (miał opory, czy przyjąć święcenia kapłańskie, chciał być prostym mnichem, bratem zakonnym). O. Karol był niezwykle wrażliwy na muzykę. Z powodzeniem  komponował, m.in. ułożył melodie hymnów gregoriańskich do Antyfonarza Monastycznego i  zaadaptował melodie gregoriańskie do polskich tekstów liturgicznych. Najsłynniejszy z rodziny, kompozytor Witold Lutosławski, ze słuchem absolutnym, potrafił  rozpoznać 19-20 dźwięków z 20 zagranych na klawiaturze jednocześnie, podczas gdy inni wybitni muzycy potrafili  odtworzyć w tej sytuacji ok. 14 z nich.

To niektóre z rodzinnych wspomnień - na kolejne liczymy podczas następnej wizyty potomków Lutosławskich. A tymczasem można skorzystać z filmików na YouTube z interesującymi wykładami O. Karola i prof. Krzysztofa Meissnera.

190916031417.jpg

Oficjalna wizyta w Daugavpils

sie 30, 2019
Czytaj więcej

Wojskowy pogrzeb bezimiennych bohaterów wojny 1920 roku

sie 19, 2019
Czytaj więcej

Łomżyńskie Anioły Biznesu 2019 wręczone!

wrz 25, 2019
Czytaj więcej

Ożywiamy przeszłość

sie 20, 2019
Czytaj więcej