Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
18°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Audycja radiowa o Lutosławskich

DATA PUBLIKACJI: 2019-09-18 08:06 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starostwo łomżyńskie od maja tego roku realizuje projekt pod nazwą „Lutosławscy – polskie serca, światowe umysły” dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Projekt ma na celu pogłębienie i rozpropagowanie wiedzy o działaniach rodziny Lutosławskich zarówno w kraju, jak i poza nim. 18 września br. na antenie Radia Nadzieja z Magdaleną Bochenek o Wizji Polski w Europie według Lutosławskich rozmawiali Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Tomasz Szymański socjalog z Muzuem Przyrody w Drozdowie.

1

Profesor Wincenty Lutosławski, najstarszy z sześciu synów Franciszka Lutosławskiego i Marii z domu Szczygielskiej, dał się poznać między innymi jako kontynuator polskiej tradycji mesjanizmu.

Wykładał na wielu uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – Krakowie, Wilnie, Lozannie, Genewie, Kazaniu, Paryżu i Londynie. Jego książki tłumaczono na język angielski, niemiecki, włoski i francuski. To także twórca Stowarzyszenia Patriotyczno-Religijnego „Eleusis” i głosiciel idei wychowania narodowego. W swoich pracach poruszał m.in. zagadnienia unikatowości polskich dziejów oraz społecznego, politycznego i religijnego posłannictwa Polaków, czyli misji jaką nasz kraj ma wykonać w dziele przeobrażenia Europy.

Z kolei ksiądz Kazimierz Lutosławski był lekarzem, twórcą szkoły działającej pod nazwą Ogniska Wychowawczego Wiejskiego zorganizowanej według nowoczesnych wzorców angielskich, jednym z najważniejszych organizatorów skautingu, publicystą, teologiem i filozofem. W jego pracach znajdziemy analizy rodzimej kultury i naszej narodowej specyfiku ujmowanej w kontekście europejskim.

Józef Lutosławski społecznik, publicysta, redaktor pisma „Myśl Polska”, autor bardzo ważnej książki zatytułowanej „Chleb i Ojczyzna” napisanej w roku 1918 w bolszewickim więzieniu, w której istotnym motywem jest temat polskiej tożsamości. Ojciec kompozytora Witolda Lutosławskiego, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki klasycznej w XX wieku, doktora honoris causa 15 uniwersytetów krajowych i zagranicznych.

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania audycji.

https://soundcloud.com/wzasiegu

Audycja zrealizowana w ramach realizacji projektu pt. "LUTOSŁAWSCY - nietuzinkowe osobowości - polskie serca, światowe umysły". Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministarstwo Spraw zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2019".

Materiał wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagrnicznych RP.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej