Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
8°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Oficjalna wizyta w Daugavpils

DATA PUBLIKACJI: 2019-08-30 13:57 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniach 22 – 24 sierpnia 2019 roku delegacja Powiatu Łomżyńskiego przebywała z oficjalną wizytą w partnerskim Powiecie Daugavpils na Łotwie. Tematem przewodnim tegorocznej wizyty było wykorzystanie środków europejskich oraz prezentacja wystawy o rodzinie Lutosławskich w ramach projektu pt. „LUTOSŁAWSCY – nietuzinkowe osobowości – polskie serca, światowe umysły”.
Zdjęcie

25
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Delegacja Powiatu Łomżyńskiego na czele ze Starostą Łomżyńskim Lechem Markiem Szabłowskim miała okazję zobaczyć jak Powiat Daugavpils wykorzystuje środki europejskie. Pierwszym punktem programu była wizyta w Technikum Budownictwa w Daugavpils. Szkoła zrealizowała inwestycję związaną z budową nowych pomieszczeń oraz wyposażeniem warsztatów do praktycznej nauki zawodu. Wartość pozyskanego dofinansowania to 14 mln euro. Szkoła liczy ok. 1300 uczniów oraz 200 nauczycieli,  uczy w 25 zawodach, w tym w kierunku budowlanym, mechaniki pojazdowej, ale także grafiki i projektowania wnętrz. Zaprezentowano delegacji wszystkie strefy aktywności szkoły: sale zajęć teoretycznych, pracownie laboratoryjne, warsztaty praktycznej nauki zawodu, ale też bibliotekę i internat. Przemyślane rozwiązania zagospodarowania przestrzeni szkolnej połączone z doskonałym wyposażeniem, w celu kompleksowego przygotowania ucznia do wykonywania wybranego zawodu, zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Z pewnością powinny być aspiracją wszystkich dyrektorów prowadzących szkoły techniczne. Omówione zostały szczegółowo warunki kształcenia młodzieży oraz możliwe formy współpracy.

Następnie delegacja zwiedziła także Centrum Sztuki im. Marka Rotko w Daugavpils, usytuowaną w zabudowaniach fortyfikacji wojskowych, gdzie można znaleźć oryginalne prace artysty warte setki milionów dolarów. Miejsce to jest przykładem sukcesu rewitalizacji zdegradowanej przestrzeni, którą odwiedzają liczni goście.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie w przedsiębiorstwie „Eko Paipalas” specjalizującym się w hodowli przepiórek. Firma ma swoją siedzibę w budynku wybudowanym przez Powiat Daugavpils w ramach projektu mającego na celu rewitalizację terenów zdegradowanych. Projekt o wartości 2 mln euro był obarczony dużym ryzykiem bowiem poza wybudowaniem budynku trzeba było jeszcze w trybie konkursowym znaleźć przedsiębiorcę, które zechce tam ulokować swoją firmę. Udało się tego dokonać. Hodowla aktualnie posiada 65 tys. przepiórek - niosek. Ich wydajność to 250 jaj rocznie / 1 nioska. Firma sprzedaje swoje produkty głównie na Łotwie, Litwie i Estonii. Niemniej właściciel firmy planuje dwukrotnie powiększyć ilość ptactwa, a co za tym idzie wejść na nowe rynki, w tym do Polski.

Na koniec pierwszego dnia delegacja miała okazję zobaczyć realizowaną przez Powiat kilkukilometrową inwestycję drogową.  Towarzyszyła temu wymiana informacji na temat stosowanych w obu krajach technologii budowy dróg.

Drugi dzień wizyty miał wymiar głównie kulturalny. Starostowie Łomżyńscy – Lech Marek Szabłowski i Maria Dziekońska otworzyli w Muzeum w Naujene wystawę dotycząca rodziny Lutosławskich. Delegacja Powiatu Łomżyńskiego spotkała się także w siedzibie Powiatu Daugavpils z innymi partnerskimi delegacjami z Białorusi, Litwy i Rosji przy udziale Konsula Generalnego Republiki Białorusi w Dyneburgu Vladimira Klimov. Spotkanie związane było z dorocznym Świętem Powiatu Daugavpils. Delegacja Powiatu miała okazję poznać 19 gmin wchodzących w skład Powiatu Daugavpils prezentowanych na specjalnie przygotowanych stoiskach. Każda z nich przedstawiała swoje walory m.in. dotyczące zwyczajów, kultury i zabytków. Podczas wizyty w Urzędzie Gminy Naujene – największej w powiecie – zaprezentowano szczegółowo wskaźniki ją charakteryzujące.

Mamy nadzieję, że dzięki odbytym spotkaniom, partnerska współpraca powiatów obejmie nowe obszary współdziałania.

Zadanie zrealizowane w ramach realizacji projektu pt. "LUTOSŁAWSCY - nietuzinkowe osobowości - polskie serca, światowe umysły". Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministarstwo Spraw zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2019".

Materiał wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagrnicznych RP.

190916031417.jpg

XXVII FESTIWAL MUZYCZNE DNI DROZDOWO – ŁOMŻA 24 lipca – 2 sierpnia 2020

lip 14, 2020
Czytaj więcej

Przywrócenie poradni specjalistycznych coraz bliżej!

kwi 21, 2020
Czytaj więcej

POWIAT ŁOMŻYŃSKI OTRZYMA DOFINANSOWANIE NA REALIZACJĘ WSZYSTKICH ZADAŃ DROGOWYCH, O KTÓRE SIĘ UBIEGAŁ NA 2020 ROK!

kwi 17, 2020
Czytaj więcej

Otrzymaliśmy ogromne dofinansowanie na inwestycje drogowe!

maj 07, 2020
Czytaj więcej