Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
5°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Wystawa o Lutosławskich w partnerskim powiecie Daugavpils

DATA PUBLIKACJI: 2019-08-27 15:04 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniach 22 – 24 sierpnia 2019 roku w Muzeum w Naujene na Łotwie prezentowana była wystawa o rodzinie Lutosławskich w ramach realizacji projektu „LUTOSŁAWSCY – nietuzinkowe osobowości - polskie serca, światowe umysły” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wśród gości odwiedzających wystawę znaleźli się także przedstawiciele delegacji z Białorusi i Litwy oraz Vladimir Klimov Konsul Generalny Republiki Białorusi w Dyneburgu.

14

Otwarcia wystawy w Muzeum w Naujene dokonał Lech Marek Szabłowski Starosta Łomżyński, który podkreślił niezwykłość tej rodziny i jej niekwestionowany wkład w naukę i kulturę nie tylko Drozdowa, Polski, ale i świata. Dorobek najwybitniejszych przedstawicieli rodu Lutosławskich - 6 synów Franciszka Dionizego oraz twórczość jego wnuka Witolda przybliżyła Maria Dziekońska Wicestarosta Łomżyński. Opowiedziała też o powiązaniach historycznych naszego Powiatu z Łotwą przywołując postać mjr Władysława Raginisa oraz historię edukacji braci Lutosławskich w Jełgawie i Rydze.

Wystawa powstała z inicjatywy Muzeum Przyrody w Drozdowie. Autorką scenariusza jest Teresa Witkowska - przedstawicielka młodego pokolenia rodziny Lutosławskich, która przybliża historię rodziny Lutosławskich, ze szczególnym uwzględnieniem Witolda Lutosławskiego szerokiemu gronu odbiorców. Pani Teresa korzystała z największego archiwum rodzinnego Lutosławskich gromadzonego przez Krystynę Witkowską. Dzięki temu zwiedzający wystawę mieli okazję obejrzeć zdjęcia i zapoznać się z materiałami wcześniej niepublikowanymi. Wystawa informuje również o działalności charytatywnej kompozytora, która za życia Witolda Lutosławskiego była - na jego życzenie - nie nagłaśniana.

Wystawa do tej pory prezentowana była m.in. w: Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, Filharmonii Narodowej oraz Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Wernisaż towarzyszył oficjalnej wizycie Powiatu Łomżyńskiego w partnerskim Powiecie Daugavpils na Łotwie, uczestniczącej m.in. w dorocznym Święcie Powiatu Daugavpils. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników Święta, w tym delegacji zagranicznych. W ramach wystawy zwiedzającym przekazane zostały także wielojęzykowe fiszki w formie zakładek do książek opisujących poszczególnych członków rodziny Lutosławskich.

Zadanie zrealizowane w ramach realizacji projektu pt. "LUTOSŁAWSCY - nietuzinkowe osobowości - polskie serca, światowe umysły". Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministarstwo Spraw zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2019".

Materiał wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagrnicznych RP.

190916031417.jpg

Oficjalna wizyta w Daugavpils

sie 30, 2019
Czytaj więcej

Wojskowy pogrzeb bezimiennych bohaterów wojny 1920 roku

sie 19, 2019
Czytaj więcej

Łomżyńskie Anioły Biznesu 2019 wręczone!

wrz 25, 2019
Czytaj więcej

Ożywiamy przeszłość

sie 20, 2019
Czytaj więcej