Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
10°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Wystawa o Lutosławskich w partnerskim powiecie Daugavpils

DATA PUBLIKACJI: 2019-08-27 15:04 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniach 22 – 24 sierpnia 2019 roku w Muzeum w Naujene na Łotwie prezentowana była wystawa o rodzinie Lutosławskich w ramach realizacji projektu „LUTOSŁAWSCY – nietuzinkowe osobowości - polskie serca, światowe umysły” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wśród gości odwiedzających wystawę znaleźli się także przedstawiciele delegacji z Białorusi i Litwy oraz Vladimir Klimov Konsul Generalny Republiki Białorusi w Dyneburgu.

14

Otwarcia wystawy w Muzeum w Naujene dokonał Lech Marek Szabłowski Starosta Łomżyński, który podkreślił niezwykłość tej rodziny i jej niekwestionowany wkład w naukę i kulturę nie tylko Drozdowa, Polski, ale i świata. Dorobek najwybitniejszych przedstawicieli rodu Lutosławskich - 6 synów Franciszka Dionizego oraz twórczość jego wnuka Witolda przybliżyła Maria Dziekońska Wicestarosta Łomżyński. Opowiedziała też o powiązaniach historycznych naszego Powiatu z Łotwą przywołując postać mjr Władysława Raginisa oraz historię edukacji braci Lutosławskich w Jełgawie i Rydze.

Wystawa powstała z inicjatywy Muzeum Przyrody w Drozdowie. Autorką scenariusza jest Teresa Witkowska - przedstawicielka młodego pokolenia rodziny Lutosławskich, która przybliża historię rodziny Lutosławskich, ze szczególnym uwzględnieniem Witolda Lutosławskiego szerokiemu gronu odbiorców. Pani Teresa korzystała z największego archiwum rodzinnego Lutosławskich gromadzonego przez Krystynę Witkowską. Dzięki temu zwiedzający wystawę mieli okazję obejrzeć zdjęcia i zapoznać się z materiałami wcześniej niepublikowanymi. Wystawa informuje również o działalności charytatywnej kompozytora, która za życia Witolda Lutosławskiego była - na jego życzenie - nie nagłaśniana.

Wystawa do tej pory prezentowana była m.in. w: Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, Filharmonii Narodowej oraz Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Wernisaż towarzyszył oficjalnej wizycie Powiatu Łomżyńskiego w partnerskim Powiecie Daugavpils na Łotwie, uczestniczącej m.in. w dorocznym Święcie Powiatu Daugavpils. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników Święta, w tym delegacji zagranicznych. W ramach wystawy zwiedzającym przekazane zostały także wielojęzykowe fiszki w formie zakładek do książek opisujących poszczególnych członków rodziny Lutosławskich.

Zadanie zrealizowane w ramach realizacji projektu pt. "LUTOSŁAWSCY - nietuzinkowe osobowości - polskie serca, światowe umysły". Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministarstwo Spraw zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2019".

Materiał wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagrnicznych RP.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

Przywrócenie poradni specjalistycznych coraz bliżej!

kwi 21, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT dot. aktualnej sytuacji w łomżyńskiej służbie zdrowia

mar 20, 2020
Czytaj więcej