Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
12°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Pobyt oficjalnej delegacji Powiatu Łomżyńskiego na terenie Bawarii w dniach 24-30 czerwca 2005 r.

DATA PUBLIKACJI: 2005-07-06 11:18 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
Program tegorocznego pobytu oficjalnej delegacji Powiatu Łomżyńskiego w Bawarii miał szczególny charakter. Okazją do tego wyjątkowego spotkania był udział w obchodach 530-lecia zaślubin Księżniczki Jadwigi córki Króla Kazimierza Jagielończyka z Księciem Dolnobawarskim Jerzym Bogatym.

48
W uroczystościach, które odbyły się w miejscowości Landshut uczestniczyła polska delegacja. Ulicami miasta przemaszerował barwny orszak w średniowiecznym stylu z udziałem szlachty, duchowieństwa, świty dworskiej, mieszczaństwa, sił zaciężnych. Parada była przeplatana pokazami sztuk walki, żonglerki różnymi przedmiotami w tym bronią białą i pochodniami. Podczas imprez towarzyszących odbyły się również m.in. turnieje rycerskie oraz szereg pokazów zręcznościowych z okresu XV-wieku.

Tegoroczny pobyt w Niemczech miał przede wszystkim kulturalny akcent ze względu na udział w delegacji Zespołu Pieśni i Tańca Łomża oraz Kapeli Kurpiowskiej. Podczas wizyty nasz zespół trzykrotnie wystąpił podczas oficjalnych imprez. Zaprezentowany różnorodny repertuar tańców spotkał się ze spontanicznym przyjęciem ze strony niemieckiej.

Tradycyjnie pobyt w Bawarii miał również aspekt gospodarczy. Delegacja polska zwiedziła największy zakład w Dingolfing – fabrykę samochodów BMW, zatrudniającą 22 tys. pracowników i produkującą dziennie 1300 pojazdów. Grupa przebywała także w Burgkirchen gdzie zwiedziła elektrownię spalającą śmieci. To bardzo nowoczesny zakład spalający posegregowane śmieci z okolicznych powiatów. Technologia spalania umożliwia produkcję energii elektrycznej oraz materiałów pochodnych m.in. do budowy dróg. Kolejnym elementem pobytu była wizyta w jednym z największych niemieckich wydawnictw prasowych w Passau. Grupa posiada swoje przedstawicielstwa m.in. w Polsce, Austrii, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. W Polsce grupa wydaje 11 wydawnictw prasowych. Delegacja uczestniczyła również w Targach Branżowych w Landau, na których wystąpił gościnnie Zespół Pieśni i Tańca wraz z kapelą kurpiowską. Targi zakończyły się wspólnym tradycyjnym bawarskim festynem.

Obok bogato wypełnionego programu kulturalnego i gospodarczego znalazł się także czas na elementy turystyczne wizyty. Grupa zwiedziła najdłuższy zamek w Europie w miejscowości Burghausen, gdzie dostała się płynąc tratwą po rzece Salzach na granicy niemiecko-austriackiej. W zamku od 1475 roku mieszkała księżniczka Jadwiga z mężem Księciem Jerzym Bogatym. Bardzo ciekawym elementem pobytu było zwiedzanie miasta Passau wraz z katedrą i ratuszem miejskim oraz rejs statkiem po Dunaju i wpadającą do niego rzeką Inn. Delegacja poznała także jedno z największych w Europie Muzeum Historyczne w Kastenhofs.

Wypełniony atrakcjami pobyt pozostawił zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej wiele niezapomnianych wrażeń. Delegacja niemiecka przyjęła zaproszenie do przyjazdu do Polski w czerwcu 2006 roku.