Motyl

Powiat Łomżyński

Piotr Domalewski z Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

Piotr Domalewski z Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego
źródło:mylomza.pl
  • Piotr Domalewski z Odznaką Honorową Województwa Podlaskiegoźródło:mylomza.pl
  • Piotr Domalewski z Odznaką Honorową Województwa Podlaskiegoźródło:mylomza.pl
Piotr Domalewski młody polski aktor, scenarzysta, reżyser pochodzący z Łomży na wniosek Starosty Łomżyńskiego Lecha Marka Szabłowskiego otrzymał Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego. Odznaczenia dokonał Wicemarszałek Województwa Podlaskiego – Marek Olbryś w trakcie niedzielnej gali XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.

Piotr Domalewski  ukończył Wydział Aktorski  Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (2010 r.) i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2016r.).

Występował jako etatowy aktor Teatru Wybrzeże,  gościnnie na scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, gdzie zdobył wyróżnienie na 28 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, śpiewając własny utwór pod tytułem „Wściekły pies” oraz w warszawskim Teatrze Roma.

Piotr Domalewski jako aktor ma na koncie role teatralne i filmowe, w takich produkcjach jak: seriale -„Barwy szczęścia” i „Czas honoru” „Historii Roja”, filmy -  „80 milionów”.

Jest laureatem  Nagrody im. Jana Świderskiego za rolę Syna w przedstawieniu "Pieszo" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W 2014 roku został nagrodzony Nagrodą im. Jacka Woszczerowicza za rolę Teda Bundyego w przedstawieniu "Versus" wg Rodrigo Garcii w reżyserii Szymona Kaczmarka na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Piotr Domalewski, jako popularny już aktor, w czasie gdy jego kariera nabierała rozpędu  –  wrócił do rodzinnego miasta Łomży  z... kamerą! Tu pod okiem Filipa Bajona zrealizował w Łomży i okolicach dyplomową  debiutancką etiudę filmową zatytułowaną „Obcy” sięgającą  do zakamarków  duszy  człowieka, który staje wobec niepewnej przyszłości. Do współpracy zaprosił  pochodzącego również z Łomży aktora, Marka Sawickiego. Etiuda ta stała się przepustką do kina. Piotr Domalewski otrzymał za nią liczne nagrody na festiwalach: w Warszawie (Grand Prix na Międzynarodowym Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego "Cinemaforum" i  za scenariusz na Festiwalu Młodego Kina "Piękni Dwudziestoletni"), w  Koninie (Grand Prix Ogólnopolskiego  Konkursu Filmów Niezależnych OKFA), w Katowicach, Radomiu.

Udany debiut zaowocował  kolejnymi  etiudami i filmami krótkometrażowymi, takimi jak:. „Jedyne wyjście”, „Chwila”, „Złe uczynki”, „60 kilo niczego” prezentowanymi na międzynarodowych festiwalach. Za film krótkometrażowy „Złe uczynki ” otrzymał nagrody na festiwalach  w Kłajpedzie, Teheranie, Sofii i Gliwicach.

Film „60 kilo niczego” nagrodzono nagrodą specjalną na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus, na Euganea Film Festival, a także na festiwalach w Trieście,  Łodzi, Gnieźnie, Gdańsku. Otrzymał teżNagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii: najlepszy scenariusz.Wcześniejscenariusz „60 kilo niczego” otrzymał wsparcie finansowe na realizację w ramach prestiżowego programu „30 Minut” Studia Munka dla młodych obiecujących reżyserów.

Piotr Domalewski jest także  autorem kilkunastu scenariuszy, z których jeden – „Zbliżenie” został doceniony  i objęty przez PISF programem „Stypendium scenariuszowe” w 2015 roku.

W 2017 roku Piotr Domalewski podbił serca i  wywołał zachwyt  jurorów, dziennikarzy  i widzów swoim debiutanckim filmem pełnometrażowym „Cicha noc” opowiadającym o skomplikowanych więziach rodzinnych, problemach emigracji zarobkowej - ukazującym  ją jako swoiste polskie fatum.

„Cicha noc” otrzymała „Złote Lwy” na 42 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszy film. Była też  bezsprzecznym triumfatorem  nagród pozaregulaminowych:

  • Nagrody Dziennikarzy akredytowanych przy Festiwalu;
  • Don Kichota – nagrody Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych;
  • Nagrody Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych;
  • Nagrody Jury Młodych dla Najlepszego Filmu Konkursu Głównego;
  • Kryształowej Gwiazdy ELLE.

W 2018 roku Polska Akademia Filmowa nagrodziła film ten Orłami w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, odkrycie roku, nagroda publiczności. Potem przyszły kolejne nagrody za reżyserię:  na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tbilisi i  MFF Krajów Nadbałtyckich w Świetłogorsku.

Piotr Domalewski  nie spoczywa na laurach i  już przystąpił do pracy nad kolejnym filmem.

Reżysernie boi się w swojej twórczości poruszać tematów trudnych, istotnych kwestii społecznych, ukazuje przejmujący obraz polskich realiów. Kino Domalewskiego nie jest letnie. Porusza i zapada w pamięć. Zachwyca swoją autentycznością i realizmem, znakomicie zaprojektowanymi  scenami. To świetnie nakręcone kino, pozostające z widzem na długo po seansie. Atutem tego kina jest jego oryginalność  płynącą z osadzenia  akcji w polskich realiach.

W wywiadzie udzielonym Tadeuszowi  Sobolewskiemu Piotr Domalewski powiedział: „Żeby opowiedzieć prawdziwie o zjawisku dotyczącym nas wszystkich, trzeba się posłużyć konkretną sytuacją. Wywodzę się z tego samego regionu Polski, z takiej krainy, jaką portretuję w filmie. W  „Cichej nocy” opowiadam o tym, jak po trzydziestu czterech latach życia doświadczam dziś Polski. Próbuję nas zrozumieć, zdefiniować.??”

Piotr Domalewski jako twórca - aktor, scenarzysta, reżyser, to postać fascynująca, zaskakująca. Jego kariera rozwija się dynamicznie. Jest jednym z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia. Wywodzący się z Łomży Piotr Domalewski jest wspaniałym ambasadorem Łomży, Ziemi Łomżyńskiej i Województwa Podlaskiego.

Piotr Domalewski dedykował to wyróżnienie swoim dziadkom, obchodzącym 60-rocznicę ślubu. Reżyser, zdobywca „Złotych Lwów” na 42 Festiwalu PFF w Gdyni podkreślił: 

„…Ten medal to jest przede wszystkim miły gest ze strony władz Regionu,  w którym się wychowałem, wyuczyłem, z którym moja rodzina związana jest de facto od zawsze… moi wszyscy przodkowie są stąd. Właśnie wracam od dziadków, którzy są z okolic Wizny i oni są tam od zawsze, to jest podróż w te strony, to jest wyróżnienie.”

Serdecznie gratulujemy !!!

2019-07-09 15:00 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.