Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
8°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Co robić, by dobrze spać – „Dzień ziół narwiańskich” 2019

DATA PUBLIKACJI: 2019-05-20 07:51 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

8

Co robić, by dobrze spać – „Dzień ziół narwiańskich” 2019

 Liczne badania dowodzą, jak powszechne są problemy ze snem – są nawet takie, które wykazują, że cierpi na nią  45,4% Polaków. A ponieważ z punktu fizjologii sen jest leczniczy, problemu bezsenności nie powinno się lekceważyć – i również dlatego, zagadnieniu temu poświęcony był tegoroczny „Dzień ziół narwiańskich” zorganizowany przez Fundację Sztuk i Dialogu w Muzeum Przyrody w Drozdowie.                                                                      

Najczęściej problemy ze snem powodują nerwice, stresy, przemęczenie, ale mogą też np. niedyspozycje przewodu pokarmowego. Dlatego znalezienie przyczyny bezsenności – choć to zajęcie dla detektywa – jest najlepszą drogą ku wyleczeniu.

Dr Marta Żebrowska-Gamdzyk, adiunkt na Wydziale Zdrowia  łomżyńskiej PWSIiP w swojej prelekcji przekonywała, że dobrym remedium na bezsenność jest praca fizyczna, unormowany tryb życia i odpowiednia dieta  bogata w warzywa i owoce, zwł. lekka, spożyta odpowiednio wcześniej kolacja. Nie bez znaczenia jest pomieszczenie sypialni – ciemne, przewietrzone, chłodniejsze niż inne, bez przyrządów elektronicznych emitujących światło, nawet to słabe. Ważny jest też poziom serotoniny, melatoniny, tryptofanu, suplementacja magnezem i witaminami z grupy B.

 Brat Jan z Dukli Ścieranka z Iwonicza podkreślał pozytywny wpływ kuracji ziołowych, zachęcał do samodzielnego zbioru ziół i samodzielnego poszukiwania tych dla nas właściwych. Bo przecież każdy z nas jest inny i nie wszystkim to samo zioło pomoże.  Przedstawił klasyki stosowane w bezsenności takie jak kozłek lekarski zwany walerianą, dziurawiec, eleuterokok, melisę, męczennicę, i te rzadziej kojarzone z bezsennością  np. serdecznik, rumianek, różeniec, miętę. Pamiętajmy też, że są takie zapachy, które pomagają zasnąć – wypróbujmy choćby olejek z lawendy.  

Teresa Grużewska – kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie, przedstawiła m.in. piątkę ziół, które każdy powinien znać i używać: pokrzywę, wrotycz, glistnik jaskółcze ziele, żywokost, oregano.  Ponieważ niektóre z nich (np. wrotycz) mają opinię trujących, zachęcała do ścisłego przestrzegania dawek, mając na uwadze słynne powiedzenie Paraceslusa „ Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Poleciła Fitoterapię internetową  cz. 1,2 i 3 dr. Henryka Różańskiego,  znanego współczesnego autorytetu w tej dziedzinie. 

Podróżą w XVII wiek była prelekcja „Bezsenność i serca łopoty w staropolskim lecznictwie – opowieść panny apteczkowej” Joanny Jaroć z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.  Słuchacze przenieśli się w czasy, gdy  nie było granic pomiędzy apteczką, spiżarnią i kuchnią. Pokaz i prelekcja o zawartości zrekonstruowanej podróżnej apteczki Królowej Marysieńki z wilanowskiego Muzeum zakończyła się pachnącym pokazem wykonania aromatycznych balsaminek, które uczestnicy zabrali ze sobą na pamiątkę spotkania.  

Tradycyjnie już imprezę zakończyła degustacja potraw ziołowych – zupy pokrzywowej, ziołowego masła, ciasteczek owsianych i innych przysmaków, przygotowanych przez Zespół Szkół Weterynaryjnych w Łomży. 

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

„O produktach na poważnie” – spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży

lut 12, 2020
Czytaj więcej

Biuro Senatora Marka Komorowskiego otwarte!

lut 14, 2020
Czytaj więcej