Motyl

Powiat Łomżyński

Konkurs o reformie samorządowej rozstrzygnięty

Konkurs o reformie samorządowej rozstrzygnięty
źródło: www.pwsip.edu.pl
  • Konkurs o reformie samorządowej rozstrzygniętyźródło: www.pwsip.edu.pl
  • Konkurs o reformie samorządowej rozstrzygnięty
Magdalena Gotlib z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży zwyciężyła w konkursie wiedzy „Samorząd terytorialny w Polsce – 20 lat trójstopniowego podziału terytorialnego państwa”. – Odwiedziłam bibliotekę, przeczytałam ustawy, książki i udało się – skomentowała własny sukces uczennica klasy III F o profilu humanistycznym. Konkurs wiedzy zorganizowała Katedra Prawa i Administracji Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSIiP. Fundatorem jednej z nagród był Powiat Łomżyński, który podczas gali w PWSIiP reprezentowała Wicestarosta Maria Dziekońska.

W szranki naukowej rywalizacji stanęło 84 uczniów z kilkunastu szkół średnich. W pierwszej turze młodzi rozwiązywali składający się z dwudziestu pytań test z przepisów czterech aktów prawnych: Konstytucji oraz trzech ustaw samorządowych. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 8 finalistów, którzy przed komisją w składzie: prof. dr hab. Joanna M. Salachna, dr hab. Krzysztof Sychowicz, prof. PWSIiP, dr Andrzej Melezini, dr Marta J. Skrodzka, losowali i odpowiadali na dwa pytania.

Na najwyższym stopniu podium stanęła uczennica II LO w Łomży Magdalena Gotlib, która przygotowywała się do konkursu pod czujnym okiem nauczyciela  Pawła Bukowskiego. II miejsce przypadło Jakubowi Zduńczykowi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży (dumna z sukcesu ucznia była Katarzyna Lipska). Na ostatnim stopniu podium stanął Kacper Warchoł, który do Łomży przyjechał z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ciechanowcu, a jego sukces dopingował nauczyciel Adam Olszewski. Laureaci i finaliści odebrali nagrody ufundowane przez sponsorów i patronów honorowych wydarzenia, Starostwo Powiatowe w Łomży, Urząd Miejski w Łomży oraz Rektora PWSIiP: tablet, głośniki bezprzewodowe, słuchawki, ekskluzywne zestawy wiecznych piór oraz książki.

Uczniowie, którzy nie zakwalifikowali się do finału także otrzymali bonus – uczestniczyli w intrygujących warsztatach prowadzonych przez dra Dariusza Perło, prorektora PWSIiP. Ich osią była zagadka kryminalna, a pragmatycznym celem pokazanie młodym jak zbudować zespół oraz efektywnie współpracować.

1 stycznia bieżącego roku minęło dwadzieścia lat od wejścia w życie reformy podziału terytorialnego: w miejsce 49 województw wprowadzono 16 województw, 307 powiatów i 66 miast na prawach powiatu, przy jednoczesnym zachowaniu liczby oraz statusu gmin. Kierownik Katedry Prawa i Administracji PWSIiP w Łomży profesor Joanna Salachna podkreśla, że reforma była olbrzymim wyzwaniem prawnym, wprowadzała zmiany kompetencyjne, majątkowe, instytucjonalne. – Kontrowersje wokół trójszczeblowego ustroju samorządu terytorialnego były i będą. Niektóre ośrodki miejskie, takie jak Łomża, utraciły status województwa, obecnie ich szansą na wyznaczanie kierunków rozwoju są zrzeszenia, związki i stowarzyszanie samorządów. Subregion łomżyński powinien się umacniać oraz dbać o jedyną państwową uczelnię w Łomży, gdyż wiedza, edukacja i informacja, są warunkiem niezbędnym rozwoju – mówiła profesor Joanna Salachna.

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży powstała pięć lat po wejściu w życie reformy podziału terytorialnego. Filip Springer, publicysta i reportażysta, w książce „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, podkreśla, że państwowe wyższe szkoły zawodowe (tzw. PWSZ-ety) były jedyną zrealizowaną przez ówczesne władze centralne obietnicą pomocy miastom, które w wyniku reformy administracyjnej utraciły status województw.

źródło: www.pwsip.edu.pl

2019-03-05 09:20 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.