Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
15°C
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Góralski karnawał w Muzeum Przyrody w Drozdowie

DATA PUBLIKACJI: 2019-02-26 07:44 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

6

Koncert zorganizowany w Muzeum przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, 23 lutego 2019 roku, wykonali:

MARIUSZ MONCZAK - skrzypce

MIKOŁAJ MONCZAK - skrzypce

WIKTOR SZYMAJDA - fortepian

Porywającą, karnawałową część koncertu poprzedziły wirtuozowsko wykonane utwory z elementami folkloru góralskiego Beli Bartóka, Karola Szymanowskiego, Petro Terpeliuka i Zoltana Kodalyego.

W tej części usłyszeliśmy też  duet skrzypcowy, bowiem wraz ze swym znanym ojcem Mariuszem Monczakiem, wystąpił jego syn – uzdolniony 13 letni Mikołaj.  Drugą część koncertu wypełniły żywiołowe utwory m. in. takie jak "Dance Villageoise" kanadyjskiego kompozytora Claudea Champagnea, tańce węgierskie Johannesa Brahmsa czy "Czardasz" Vittorio Montiego.

Wyjątkowo emocjonalnie w dworze Lutosławskich zabrzmiał utwór „Recitativo e arioso” na skrzypce i fortepian, dedykowany Witoldowi Lutosławskiemu w niedawną 25 rocznicę śmierci kompozytora. Mariusz Monczak miał okazję poznać osobiście kompozytora i ma to dla niego wielką wartość.

MARIUSZ MONCZAK
Po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i w Montrealu. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową, występując w najbardziej renomowanych salach jak Carnegie Hall i w Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Konserwatorium im P. Czajkowskiego w Moskwie, Zamku Królewskim w Warszawie, Grand Theater w Wuxi. Jako solista i kameralista koncertuje z licznymi orkiestrami, występuje na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Nagrywa dla radia, telewizji oraz na płyty dla SNE, Concordia Records, Castalia i Dux. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i Kanadzie.

 

WIKTOR SZYMAJDA był dwukrotnym stypendystą Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Jako kameralista występował m.in. z Konstantym Andrzejem Kulką i Tomaszem Strahlem. Otrzymywał wyróżnienia dla najlepszego pianisty podczas licznych konkursów. Od 1996 roku jest związany z Filharmonią Wrocławska (obecnie Narodowe Forum Muzyki), z którą jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych, m.in. dzieł W. Lutosławskiego, O. Respighiego, L. Berio, czy K .Szymanowskiego. Stale współpracuje z solistami Opery Wrocławskiej.

 

190916031417.jpg

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej

Oficjalna wizyta w Daugavpils

sie 30, 2019
Czytaj więcej

Trwa głosowanie w konkursie Łomżyńskie Anioły Biznesu

sie 05, 2019
Czytaj więcej

Profesor Aleksander Hall o Romanie Dmowskim

cze 18, 2019
Czytaj więcej