Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
15°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

„Kurpiowski Oskar” dla Jarosława Cholewickiego

DATA PUBLIKACJI: 2019-02-25 08:57 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W piątkowy wieczór 22 lutego br. w Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się gala wręczenia Kurpików 2018, corocznych nagród Związku Kurpiów. Była to już osiemnasta edycja "Kurpiowskich Oscarów". Nagrody za działalność na polu ochrony dziedzictwa kulturowego, budzenia tożsamości i działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju Kurpiowszczyzny wręczano w dziesięciu kategoriach. Jarosław Cholewicki - Dyrektor ROK w Łomży otrzymał nagrodę w kategorii Ochrona dziedzictwa kulturowego. W uroczystej gali udział wzięła Maria Dziekońska Wicestarosta.
www.moja-ostroleka.pl

www.moja-ostroleka.pl

5

Wniosek o przyznanie nagrody Kurpiki 2018 dla Jarosława Cholewickiego złożyli: Lech Marek Szabłowski Starosta oraz Maria Dziekońska Wicestarosta w uzasadnieniu wniosku czytamy m.in:

Pan Jarosław Cholewicki - dyrektor, menedżer i „strażnik” powierzonego mu Kurpiowskiego Dziedzictwa, przez przeszło trzy dekady za pośrednictwem ROK-u - Instytucji kultury, którą kieruje tworzy warunki służące  ochronie, rozwojowi kultury kurpiowskiej. Przez dziesięciolecia wspiera twórców i gminne instytucje kultury funkcjonujące na terenie powiatu łomżyńskiego. W swych działaniach kładzie nacisk na zainteresowanie folklorem zwłaszcza dzieci i młodzieży szkolnej, kształtowanie tożsamości regionalnej. Aktywizuje społeczność do podtrzymania tradycji kurpiowskich. Udział Dyrektora w promocji i wsparcie działań lokalnych twórców, gawędziarzy ludowych, miejscowych kapel, zespołów ludowych, śpiewaków, wpływa  na popularyzację Kultury Kurpiowskiej. Działalność Pana Jarosława Cholewickiego na polu przede wszystkim ochrony dziedzictwa kulturowego, odtwarzania, utrwalania i upowszechniania kultury Kurpi obfituje w liczne sukcesy. Działający przy ROK-u Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” zgromadził bogaty repertuar  pieśni i tańców narodowych i ludowych. Jego  dorobek artystyczny jest imponujący. Stał się Ambasadorem kultury Regionu. Występował w większości polskich miast, brał udział w wielu przeglądach i festiwalach folklorystycznych, min.: na Litwie, w Rosji, Niemczech, we Włoszech. Zdobył liczne wyróżnienia i nagrody m.in. na Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych w Poniewieżu i Wilnie, wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki, Konsula RP w Hamburgu za udział w Dniach Polski 93. W roku 2005 w Dingolfing - Landau w obchodach 530-lecia zaślubin Księżniczki Jadwigi córki Króla Kazimierza Jagielończyka z Księciem Dolnobawarskim Jerzym Bogatym.

Z inicjatywy Dyrektora wspólnie z Radiem Białystok wydano kasety dokumentujące  i popularyzujące  ZPiT„ Łomża”,  płyty z okazji jubileuszu ZPiT Łomża. Sukcesem są również wszelkie inicjowane i organizowane przez  dziesięciolecia, przez Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży przeglądy, konkursy, warsztaty popularyzujące piękno i bogactwo kurpiowskiego dziedzictwa, będące równocześnie forum konfrontacji zespołów folklorystycznych i twórców ludowych, jak i Galeria Twórców  zamieszczona  na portalu Regionalnego Ośrodka Kultury.

Pod kierunkiem Jarosława Cholewickiego i zarządzanej przez Niego Instytucji kultura kurpiowska i działający na terenie Regionu  twórcy, instytucje kultury stały się znane i rozpoznawane najpierw w województwie, potem w Polsce i poza granicami kraju, zapisując piękne karty w przestrzeni kultury.”   

Nagrody otrzymali także regionalni twórcy, jak i osoby związane ze światem literatury czy sportu. Oprócz Kurpików, wręczono też nagrodę ministra kultury "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Otrzymał ją Wiesław Kuskowski.

Laureaci Kurpików 2018:

  • Muzyka i taniec: Alicja Serowik i Czesław Faderewski
  • Pracodawca: Agromasz
  • Promowanie regionu: Elżbieta i Mirosław Żebrowscy z Wydmus k. Myszyńca
  • Ochrona dziedzictwa kulturowego: Cecylia i Wincenty Staśkiewiczowie oraz Jarosław Cholewicki
  • Edukacja regionalna: Halina Cichoń
  • Talent: Anna Ceberek i Grzegorz Łomacz
  • Twórczość ludowa: Krystyna Świder
  • Nauka i pióro: Małgorzata Urszula Laska
  • Budzenie tożsamości: Stanisława Ferenc
  • Działalność publiczna: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

Przywrócenie poradni specjalistycznych coraz bliżej!

kwi 21, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT dot. aktualnej sytuacji w łomżyńskiej służbie zdrowia

mar 20, 2020
Czytaj więcej