Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
17°C
BIP Kontrast Youtube
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Spotkanie w sprawie tzw. "krótkiego łańcucha dostaw" z przedstawicielami gospodarstw ekologicznych

DATA PUBLIKACJI: 2019-02-11 15:23 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniu 11 lutego 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Łomży odbyło się spotkanie z przedstawicielami gospodarstw ekologicznych z terenu Powiatu Łomżyńskiego. Spotkanie związane jest z planami Powiatu w zakresie tzw. „krótkich łańcuchów dostaw”, które Powiat zamierza zrealizować zarówno w zakresie współpracy z UMWP w Białymstoku jak i realizacji własnych projektów przy wsparciu dostępnych środków zewnętrznych.

3

W spotkaniu uczestniczyła Wicestarosta Maria Dziekońska, Edyta Zawojska Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Komunikacji oraz 6 przedstawicieli gospodarstw ekologicznych z terenu Powiatu Łomżyńskiego.

Podczas wspólnych rozmów podjęto próbę wstępnej diagnozy problemów i potrzeb lokalnych gospodarstw ekologicznych z terenu Powiatu Łomżyńskiego w zakresie możliwości ich rozwoju w ramach tzw. „krótkiego łańcucha dostaw”. Wśród  problemów sygnalizowanych przez gospodarstwa ekologiczne znalazły się m.in.: brak rynku zbytu (przede wszystkim długofalowych), ceny eko produktów w stosunku do ogólnodostępnych, brak przechowalni, brak wsparcia działań promujących lokalne produkty czy brak współpracy pomiędzy samymi gospodarstwami (nie ma osoby fizycznej lub prawnej która reprezentowałaby interesy szerszej grupy rolników). Natomiast w zakresie możliwości wsparcia ich wymieniono m.in.: promocję na szeroką skalę, wizyty studyjne w miejscach gdzie funkcjonują tzw. „krótkie łańcuchy dostaw”, szkolenia w zakresie sposobów pakowania i przechowywania eko żywności, sprzedaży bezpośredniej, poszukiwania nowych rynków zbytu, wsparcie ekspertów w bieżącej działalności w eko gospodarstwie czy też możliwość udziału w targach żywności, działania pro świadomościowe dla potencjalnych konsumentów.

Wicestarosta zapewniła zebranych, iż Powiat dołoży wszelkich starań, aby ww. postulaty wesprzeć poprzez aktywną współpracę z UMWP, który realizuje działania polegające na identyfikacji producentów w ramach Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego oraz poprzez realizację własnych projektów dofinansowanych z dostępnych źródeł.

Zapraszamy do współpracy wszystkich przedstawicieli gospodarstw ekologicznych / producentów ekologicznych z terenu Powiatu Łomżyńskiego, którzy chcą podjąć współpracę z Powiatem w ww. zakresie. 

Kontakt: Edyta Zawojska, e-mail: edyta.zawojska@powiatlomzynski.pl, tel. 86 215-69-13.

190916031417.jpg

KOMUNIKAT w sprawie podjętych działań odnośnie koronawirusa

mar 19, 2020
Czytaj więcej

Przywrócenie poradni specjalistycznych coraz bliżej!

kwi 21, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT Starosty Łomżyńskiego z dnia 12 marca 2020 r.

mar 13, 2020
Czytaj więcej

KOMUNIKAT dot. aktualnej sytuacji w łomżyńskiej służbie zdrowia

mar 20, 2020
Czytaj więcej