Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Pogoda dziś:
16°C
Slajd

Serce Lutosławskich

Drozdowo w Powiecie Łomżyńskim
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Obchody 100. rocznicy powstania Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży

DATA PUBLIKACJI: 2018-11-27 15:01 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniu 27 listopada 2018 roku w siedzibie WKU w Łomży, odbyły się uroczyste obchody 100-lecia powstania Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży. Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej ustanowione zostało Zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej nr 110/MON z 5 października 2012 roku, a obchodzone jest od roku 2013. Upamiętnia podpisanie w dniu 27 października 1918 r. tymczasowej ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej, powołującej do życia Okręgowe i Powiatowe Komendy Uzupełnień, które stały się pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno–wojskowej w odrodzonej Polsce.
6

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wszystkich środowisk społecznych, z licznie reprezentowanym środowiskiem wojskowych, na czele z Lechem Markiem Szabłowskim – Starostą Łomżyńskim, Mariuszem Chrzanowskim – Prezydentem Miasta Łomży, gospodarzem uroczystości – mjr Robertem Grzeszczykiem.

Jak podkreślił Starosta Łomżyński: „…Te dwa doniosłe jubileusze nierozerwalnie się z sobą łączą. Do olbrzymiego dorobku wolnościowego, który stał się cząstka naszego patriotycznego  dziedzictwa, Wojskowa Komenda  Uzupełnień w Łomży wniosła znaczący i trwały wkład. Zapisała piękne karty na  historycznym szlaku  niepodległości i nadal je zapisuje..”.

Następnie pogratulował całokształtu dokonań w działaniach na rzecz obronności kraju i wspieraniu wojska w środowisku cywilnym. Przekazał wyrazy uznania za realizowane z sukcesem zadania związane z zabezpieczeniem pokojowego uzupełnienia jednostek wojskowych, a także formacji obrony cywilnej oraz administrowanie zasobami rezerw i środków transportowych, dziękując za pełną zaangażowania pracę na rzecz Ojczyzny, pomoc społeczności lokalnej w sytuacjach kryzysowych. Podkreślił, iż w terenie WKU w Łomży jest wizytówką Polskich Sił Zbrojnych.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń resortowych osobom zasłużonym dla obronności Kraju.

W ciepłych słowach wyrażono słowa uznania i podziękowania Komendantowi WKU w Łomży, Odznaczonym, Żołnierzom, Pracownikom cywilnym.

190415025612.png

OGŁOSZENIE

kwi 17, 2019
Czytaj więcej

Życzenia z okazji Świąt Zmartwychwastania Pańskiego

kwi 17, 2019
Czytaj więcej

Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi

maj 15, 2019
Czytaj więcej

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej