Motyl

Powiat Łomżyński

Wernisaż wystawy „Znaki niepodległej”

Wernisaż wystawy „Znaki niepodległej”

 

            W dniu 21 września w murach drozdowskiego muzeum odbyło się otwarcie wystawy historycznej. Ekspozycja poświęcona łomżyńskim drogom środowisk niepodległościowych została przygotowana z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 14.00 w sali wystaw czasowych dyrektor muzeum Anna Archacka powitała przybyłych, następnie Sławomir Zgrzywa wygłosił prelekcje nt. środowisk niepodległościowych u progu niepodległości Polski. Po wprowadzeniu to tematyki wystawy odbyło się wspólne zwiedzanie, w trakcie którego autor wystawy kustosz Marcin Rydzewski opowiadał o prezentowanych na wystawie materiałach historycznych i eksponatach ilustrujących pracę niepodległościową różnych środowisk. Przypomniał role ziemian i inteligencji miejskiej w rozwoju organizacji podtrzymujących ducha narodowego. Prezentował postawy młodego pokolenia na tle zmieniających się uwarunkowań politycznych w początkach XX w. Przybliżył też sylwetki emisariuszy oraz dowódców konspiracyjnych. 

            O godzinie 15.00 zgromadzeni mieli możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego pt. „Poszukiwany Hipolit Cegielski”. Słowo wstępne do projekcji wygłosił Andrzej Brzoza, dyrektor programowy Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.

            W spotkaniu udział wzięły uczniowskie delegacje szkół oraz nauczyciele z Drozdowa, Rakowa i Jeziorka. Obecni byli także ks. wikary drozdowski oraz przedstawiciele rodziny Pieńkowskich, dawni właściciele dworu w Krzewie. 

            Wystawa jest czynna do końca bieżącego roku.

 

2018-10-02 07:57 Opublikował: Wydział PRiK
Autor treści: Muzeum Przyrody w Drozdowie

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.