Motyl

Powiat Łomżyński

1 września – nasza pamięć o wojnie

  • 1 września – nasza pamięć o wojniefot.A.Dąbrowski
  • 1 września – nasza pamięć o wojniefot.A.Dąbrowski
  • 1 września – nasza pamięć o wojniefot.G.Daniluk

1 września 1939 roku, Polska,

noc…

 Wieluń, Westerplatte, Warszawa…

sen dzieci, starców, kobiet i mężczyzn

przerwany warkotem samolotów, świstem bomb,

zgrzytem czołgowy gąsienic, tupotem butów

wkraczających barbarzyńców ….

 

 Strach, płacz, rozpacz dzieci i kobiet

smutne i  zadumane oczy starców…

wściekłość i powaga mężczyzn –

mobilizacja, coraz bardziej zaciskane pięści…

nieustępliwa wola walki aż do zwycięstwa…

Paweł  Ziemiński

79 lat temu Niemieccy  napadli na Polskę, bez wypowiedzenia wojny. Zaatakowały Polskę na całej długości zachodniej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji.

O 4.40 rozpoczął się nalot bombowy na Wieluń, zwany  polską Guernicą. Do godz.  14. na miasteczko spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe, zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy.

O godz. 4.45, niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" zaatakował Westerplatte, które stało się  symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza.

 

Tak rozpoczął się największy konflikt w historii ludzkości. Rozpętała  straszliwa II Wojna Światowa, która pociągnęła za sobą najwięcej ludzkich istnień.

Tego dnia w Polskim Radiu odczytano komunikat: „ Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym - walka aż do zwycięstwa!".

 

1 września 1939 r. pozostawieni sami sobie Polacy podjęli nierówną walkę z niemieckim najeźdźcą, walcząc o wartości, które stanowią dzisiaj  fundament wolnej, suwerennej Polski.

Pomimo bohaterskiej obrony, osamotnieni polscy żołnierze, nie dali rady skutecznie przeciwstawić się niemieckiej nawałnicy.

 

Bezpośrednio po wojnie straty ludności Polski oceniono na 6 mln 28 tys. osób.

Gdyby nie wybuch II wojny światowej, bylibyśmy zupełnie innym krajem. I nie chodzi tu tylko o demografię….

 

Chwała bohaterskim żołnierzom i ludności cywilnej!.

1 września 2018 r. przeraźliwy dźwięk syren przypomniał wybuch II Wojny Światowej.  W Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, w miejscu wiecznego spoczynku bohaterskich 444 żołnierzy, ekshumowanych z pól bitewnych września 1939 roku na Ziemi Łomżyńskiej,  łomżyńscy posłowie władze powiatu i miasta, przedstawiciele  stacjonujących w Łomży jednostek Wojska Polskiego, harcerze i mieszkańcy Łomży złożyli kwiaty i zapalili znicze. Modlitwie w intencji ofiar drugiej wojny światowej i polskich żołnierzy przewodniczył kustosz sanktuarium, ks. Jerzy Abramowicz.

Informacje;PAP

 

2018-09-03 10:15 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.