Motyl

Powiat Łomżyński

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Wersalinka" w Muzeum Przyrody w Drozdowie

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Wersalinka" wystąpiła w Muzeum letnim popołudniem, 15 sierpnia 2018 roku. Park muzealny rozbrzmiał dynamicznymi przebojami muzyki popularnej, klasycznej i patriotycznej. Koncert, w połączeniu z urokiem młodości i tańca mażoretek z grupy „Enigma” z Zambrowa oraz „Senioritas” z Dobrzenia Wielkiego wywołał wśród publiczności wiele radości i uśmiechu, co zaowocowało gromkimi brawami po każdej kompozycji. Efektownym zakończeniem występu była musztra paradna, przyjęta równie owacyjnie.

Dodatkową, miłą niespodzianką popołudnia był występ chóru "Śpiewające serce" z Lidy na Białorusi. Koncerty w 2018 roku są w szczególnym okresie – okresie świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Łotwę i Estonię.

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Wersalinka” ma już 13 lat. W tym czasie odbyło się ponad 100 koncertów z udziałem łącznie ok. 800  młodych muzyków. W tym roku koncert przygotowali przedstawiciele trzech państw: Estonii, Łotwy i Polski, w tym z Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Zambrowie i członkowie Akademickiej Orkiestry Dętej z Białegostoku.  

Występ był efektem kilkudniowych warsztatów, których koordynatorem w Polsce jest prowadzący koncerty Tomasz Czarnecki – Prezes Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży „Kuźnia” z Białegostoku, po stronie estońskiej organizacją pobytu orkiestry zajmuje się Leili Kuusk.  Orkiestrą dyrygowali: Oleg Kolesniczenko, Rusłan Margewicz, Cezary Witkowski i Krzysztof Witkowski, a solo zaprezentowali się Cezary Witkowski – na trąbce oraz Kamil Pomykała – na klarnecie. 

Choreografię układów tanecznych mażoretek prowadziła Marta Jabłońska. Występujące zespoły taneczne mogą pochwalić się wieloma osiągnięciami. Zespół Enigma z Zambrowa prowadzony przez Marię Gierasiumiuk jest zdobywcą mistrzostwa Polski regionu północno-wschodniego i w tym roku reprezentował Polskę na mistrzostwach Europy. Zespół „Senioritas” z Dobrzynia Wielkiego, prowadzony przez Martę Jabłońską, jest wielokrotnym zdobywcą mistrzostwa Polski, trzykrotnym zdobywcą Grand Prix naszego kraju oraz wielokrotnym mistrzem Europy i świata.

2018-08-17 07:47 Opublikował: Wydział PRiK
Autor treści: Muzeum Przyrody w Drozdowie

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.