Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
11°C
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Obchody 98 Rocznicy Cudu nad Wisłą

DATA PUBLIKACJI: 2018-08-16 09:01 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

4

Dostojni Kombatanci i Żołnierze!                                                                          

Uczestnicy Obchodów 98 ROCZNICY CUDU NAD WISŁĄ

I Bohaterskiej Obrony Łomży w 1920 roku

Prezydent Ignacy Mościcki powiedział : „…Bez czci dla wielkości nie ma potęgi Państwa… instynkt twórczy narodu znajduje ujście w apoteozie (gloryfikacji)   czynu i wielkości….”Kierując się tą myślą -

        W dniu 15 sierpnia  sięgamy do najwspanialszych  kart polskiej historii, dorobku wolnościowego, który stał się cząstką naszego dziedzictwa.

        Obchodzimy  98 rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej - określanej CUDEM NAD WISŁĄ, uznanej za 18. przełomową bitwę w historii świata, podczas której polskie wojska pod dowództwem marszałka J. Piłsudskiego i  gen. T. Rozwadowskiego zatrzymały ofensywę Armii Czerwonej i zmusiły ją do odwrotu.

      Dzięki zwycięstwu Polaków Polska zachowała niepodległość, chroniąc południową i zachodnią Europę przed rozprzestrzenieniem się rewolucji  i zalewem komunizmu.

 Polska ocaliła siebie i Europę.

     Wygraliśmy w 1920 roku, bo wtedy cały naród skupił się wokół wielkiego zadania odbudowy polskiej sił zbrojnej i obrony świeżo odzyskanej niepodległości. W imię polskiej racji stanu umieliśmy odrzucić większość   różnic i podziałów - liczyła się Polska.

    W  kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej  naszą wdzięczność  kierujemy ku bohaterom sprzed lat – żołnierzom którzy poświęcili życie  w walce o wolna Polskę  jak i ku   współczesnym polskim żołnierzom, stojącym na straży naszej suwerenności i bezpieczeństwa.

       Cieszy fakt, iż w mieście, które posiada wspaniałe  tradycje wojskowe w ramach wzmocnienia obronności granic, utworzony został 13. batalion lekkiej piechoty z Łomży wchodzący w skład 1. Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej  im. płk. Władysława Liniarskiego ps. “Mścisław”. W mieście  oddalonym  o niespełna 140 km od wschodniej granicy,  istnienie sił zbrojnych daje poczucie bezpieczeństwa, tak  ważne  dla nas wszystkich.
      Dziś gdy niepodległość jest faktem, gloryfikujmy nasze zwycięstwa pamiętajmy o dniach chwały polskiego oręża! One określają nasze miejsce we współczesnym świecie do dzisiaj. Pamiętajmy, że gdyby nie nasi przodkowie walczący o niepodległość i suwerenność naszej Ojczyzny, również w czasie II Wojny Światowej, to dzisiaj zapewne Polski już dawno by nie było.

Cieszmy się wolnością!. Życzę wszelkiej pomyślności z okazji Święta Wojska Polskiego!


(fot. UM ŁOMŻA)

190916031417.jpg

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej

Trwa głosowanie w konkursie Łomżyńskie Anioły Biznesu

sie 05, 2019
Czytaj więcej

Profesor Aleksander Hall o Romanie Dmowskim

cze 18, 2019
Czytaj więcej

Nie żyje Edward Łada Radny Powiatu Łomżyńskiego

cze 19, 2019
Czytaj więcej