Motyl

Powiat Łomżyński

Wizyta delegacji partnerskiego Powiatu Dingolfing – Landau

 • Wizyta delegacji partnerskiego Powiatu Dingolfing – Landau
 • Wizyta delegacji partnerskiego Powiatu Dingolfing – Landau
W dniach 13 – 17.06.2018 roku na terenie województwa podlaskiego przebywać będzie oficjalna delegacja z partnerskiego powiatu Dingolfing – Landau ze Starostą Heinrichem Trappem na czele. W składzie delegacji są również przedstawiciele z Gminy Marklkoffen – oficjalnego partnera gminy Śniadowo. Tegoroczna wizyta ma szczególny charakter bowiem związana jest z obchodami dwóch Jubileuszy: 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 600-leciem nadania praw miejskich miastu Łomża.

 

Ważnym punktem wizyty będzie spotkanie w Muzeum Przyrody w Drozdowie w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, gdzie odbędą się prelekcje pt. „Paderewski – mistrz tonów i mąż stanu” oraz pokaz filmu o Ignacym Janie Paderewskim w ramach przypadającej w czerwcu rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, którego sygnatariuszem był Ignacy Jan Paderewski. Na zakończenie prelekcji koncert muzyki Paderewskiego w wykonaniu Małgorzaty Marczyk. Drugi temat to Marian i Józef Lutosławscy – męczennicy za sprawę niepodległości”.

W ramach pobytu delegacja uczestniczyć będzie w obchodach 600 lecia nadania praw miejskich Łomży m.in.: we Mszy święta w intencji Miasta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Salvatore Pennacchio Nuncjusza Apostolskiego w Polsce w Katedra łomżyńskiej, uroczystej sesji Rady Miejskiej Łomży, inscenizacji nadania praw miejskich.

Poza tym delegacja zwiedzać będzie także Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Piątnicy, gospodarstwo rolne Państwa Chełstowskich w Młyniku, Kościół Parafialny pw. WNMP w Śniadowie oraz Zamek Królewski w Warszawie.

W dniach 13 – 14 czerwca delegację gościć będzie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Przypominamy, iż Powiat łomżyński jako jeden z pierwszych powiatów w nowej strukturze administracyjnej kraju nawiązał współpracę z partnerem zagranicznym - z niemieckim Powiatem Dingolfing - Landau. Współpraca trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Podczas pierwszego spotkania strony uzgodniły, że przedmiotem partnerskich kontaktów będą w szczególności:

 • współpraca w zakresie rolnictwa oraz problemów wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich,
 • wymiana doświadczeń w zakresie przeciwdziałania bezrobociu ludzi młodych i tworzenia nowych miejsc pracy na wsi,
 • współpraca w dziedzinie turystyki oraz ochrony środowiska i przyrody,
 • wymiana kulturalna oraz nawiązanie kontaktów między szkołami,
 • promocja gospodarki i bezpośredniej współpracy przedsiębiorców celem rozwoju wymiany handlowej i
 • wspólnych przedsięwzięć kapitałowych, 
  inicjatywy na rzecz wspólnego uczestnictwa w programach unii europejskiej,
 • pomoc strony niemieckiej i wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania powiatami.

Tegoroczne spotkanie jest dofinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej w ramach realizacji projektu pn. „Tysiąc lat polsko – niemieckiego sąsiedztwa – historia i kultura, która łączy”.

2018-06-13 11:11 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.