Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
11°C
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Muzyczne wieczory u Lutosławskich "Chwila nieustająca - Henryk Gała"

DATA PUBLIKACJI: 2018-05-14 12:47 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP

12

MUZYCZNE WIECZORY U LUTOSŁAWSKICH: 

„Chwila nieustająca - Henryk Gała”

  

Muzyczno-poetycki koncert zorganizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży odbył się z okazji 80. urodzin założyciela Orkiestry HENRYKA GAŁY.  

Głównym bohaterem spotkania był – czytający swe wiersze – Jubilat, a uroczystość uświetniła muzyka  J. S. Bacha i W. A. Mozarta w wykonaniu  KWARTETU SMYCZKOWEGO FILHARMONII KAMERALNEJ IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY w składzie:
CEZARY GÓJSKI – skrzypce
AGNIESZKA SOBOLEWSKA – skrzypce
ADRIAN STANCIU – altówka
EWA BARCZYK – wiolonczela

 

Henryk Gała: „Jestem po prostu poetą, niezależnie od tego, że zorganizowałem trzy teatry w swoim życiu, jedną orkiestrę, napisałem libretto niejednej opery”.

Poeta urodził się w Wielkopolsce. Młodość spędził we Wrocławiu, gdzie studiował chemię i filozofię, debiutował literacko i  rozwinął działalność kulturalną.

W 1976 roku Henryk Gała wyjechał z Wrocławia do Łomży, by, jak wielu artystów po reformie administracyjnej Polski, organizować kulturę w nowych miastach wojewódzkich. Z czasem zamieszkał w Drozdowie nad Narwią koło Łomży, w nowym domu wśród drzew, na wzgórzu, obok rezerwatu przyrody „Kalinowo”. Jak twierdzi: „Już nie miewam myśli o wycieczkach gdzie indziej na stałe. To jest moje tutaj”.

 W Łomży zorganizował instytucje, bez których trudno już sobie teraz wyobrazić życie kulturalne miasta: Łomżyńską Orkiestrę Kameralną (obecnie Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego) i Teatr Lalek (obecnie Teatr Lalki i Aktora ). Obie instytucje  z wielkim powodzeniem działają do dziś i jest to, zdaniem poety, jego największy sukces sprzed lat.

Tu powstały też kolejne tomy twórczości, m.in.: „Księstwo narwiańskie”, „Akademia poetów”,  „Lustro doliny”, „Drugie pióro pelikana”, „Dopóki teraz”, „Skórzany notes”, „Gdzie rzeka zawiła”, „Zapiski na powiekach”, „Kółko i kamyk”,„Wiersze wybrane”, „Fabryka grochu” oraz  trzytomowy wybór twórczości : „Teatry wiersza”, „Liryka i inne wiersze”, „Scena mała i mniejsza”.  Henryk Gała jest twórcą nadal aktywnym, a ze swoją umiejętnością krytyki i darem gawędziarstwa chętnie uczestniczy w życiu kulturalnym.

Jubilatowi i sobie życzymy wielu miłych spotkań i radości ze wspólnego obcowania z kulturą.

 

190916031417.jpg

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej

Trwa głosowanie w konkursie Łomżyńskie Anioły Biznesu

sie 05, 2019
Czytaj więcej

Profesor Aleksander Hall o Romanie Dmowskim

cze 18, 2019
Czytaj więcej

Nie żyje Edward Łada Radny Powiatu Łomżyńskiego

cze 19, 2019
Czytaj więcej